Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Česko podle nevládních organizací umožňuje masivní zneužívání zahraničních dělníků a nic proti novodobým otrokářům nepodniká. Takové obvinění vznáší aktivisté společně s právníky, kteří cizince zastupují. Obvinění je o to vážnější, že dělníci pracovali ve státních Lesích a Krkonošském národním parku. Dohromady jich má být skoro 600. A jedná se tak o největší kauzu v historii Česka. Takzvaní stromkaři byli zaměstnáváni přes personální agentury, které obvinění z otrokářství odmítají jako vykonstruované spiknutí. Víc už v reportáži Lubomíra Smatany.
Lubomír SMATANA, redaktor
Zjevně unavený třicátník Long neprožívá právě šťastné období. Před pár lety zaplatil 12 tisíc dolarů za legální vyřízení práce v Česku, ovšem sen o slušném výdělku se rychle rozplynul. Nejhorší zkušenost zažil loni.
Long
Sázeli jsme stromky v lese, ale za několik měsíců práce jsme nedostali skoro žádné peníze. Nebylo ani slíbené jídlo, často jsme měli hlad. Firma Afumikata nás podvedla. A zcela záměrně.
Lubomír SMATANA, redaktor
Long později zjistil, že místo pracovní smlouvy podepsal papír, že je v lese na školící praxi. Případ začala šetřit policie, ale zatím to jako trestný čin obchodování s lidmi nehodnotí. Longův advokát Matouš Jíra tvrdí, že policie nemá zájem vykořisťování dělníků šetřit.
Matouš JÍRA, advokát
Jako ono těch lidí jsou stovky, a těm jako lidem někdo ublížil, byla to poměrně malá skupina lidí, ty z toho měli poměrně veliký peníze, a kromě jakoby nás a jako lidí, kteří se v tom nějakým způsobem angažují, nějakým způsobem jaksi do toho investují svůj volný čas, to příliš nikoho moc nezajímá.
Lubomír SMATANA, redaktor
Advokát Jíra o případu informoval ministerstvo vnitra, kde je vytvořená skupina pro boj proti obchodování s lidmi. V té je i zástupce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho mluvčí Pavel Hanták bez upřesnění potvrzuje, že některá personální agentury sledují. Podle něj se ale otrokářství těžko dokazuje.
Pavel HANTÁK, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu
Tak nejsou nuceni k této práci přímo fyzickým násilím, není to tak, že by někde obrazně řečeno nad nimi stál kdosi s bičem, nechal je pracovat, poté odvezli do místnosti dvakrát dva metry a dali jim suchý chleba a vodu.
Lubomír SMATANA, redaktor
Personální agenturu Afumikata za porušení zákona potrestal 150-tisícovou pokutou Úřad práce v Děčíně. Firmu má na mušce i ministerstvo práce a sociálních věcí, které ji udělilo povolení. Ředitel příslušného odboru Jiří Vaňásek říká, že Afumikata o povolení zřejmě přijde.
Jiří VAŇÁSEK, ředitel odboru ministerstva práce a sociálních věcí
Došlo k porušování právních předpisů, které souvisí se zprostředkováním zaměstnání, to znamená, ta společnost z našeho pohledu přestává splňovat podmínky pro tu zprostředkovatelskou činnost a na to zprostředkování zaměstnání.
Lubomír SMATANA, redaktor
Firmy, které hledají cizince pro práci ve státních Lesích v KRNAPu spojuje jméno bývalého policista z hospodářské kriminálky Davida Mrkose. Ten tvrdí, že Vietnamcům platil málo, protože málo pracovali, prý na nich dokonce prodělal. Všechno ostatní je spolčení nevládních organizací a právníků, kteří z toho mají peníze.
David MRKOS
Evropská unie dneska poskytuje peníze na zamezení obchodování s lidmi. Jak společnost La Strada, tak tyhle ty údajní advokáti, nevím, z jakých, z kolika procent, ale z nějaký části, určitě žijou z grantů, dostávají na to, aby jako zamezili obchodování s lidmi.
Lubomír SMATANA, redaktor
David Mrkos potvrzuje, že i letos shání cizince pro práci ve státních Lesích. Trestního stíhání se nebojí. Nevládní organizace mezitím připravují na příští týden sérii protestů proti liknavosti policie a úřadů. A také svolali demonstrace před ministerstvo práce a sociálních věcí. Lubomír Smatana, Radiožurnál.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Další verzi této reportáže nabídneme v proudu večerního Radiožurnálu, který začíná po osmé hodině. Já vítám ve studiu aktivistu, který se zmíněnému případu dlouhodobě a intenzivně věnuje, člen Redakční rady MigraceOnline.cz Marka Čaňka. Dobrý večer.
Marek ČANĚK, člen Redakční rady MigraceOnline.cz
Dobrý večer.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
A po telefonu zdravím mluvčího KRNAPu Radka Drahného. Dobrý večer.
Radek DRAHNÝ, mluvčí Krkonošského národního parku
Dobrý večer vám i všem posluchačům.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Pane Čaňku, víte, jak jsou na tom teď ti takzvaní stromkaři, kteří, jak už jsme řekli, byli podrobeni zřejmě velmi pravděpodobně podmínkám otrocké práce?
Marek ČANĚK, člen Redakční rady MigraceOnline.cz
Já nevím, jestli bych to nazýval přímo podmínky otrocké práce.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Spíš vykořisťování?
Marek ČANĚK, člen Redakční rady MigraceOnline.cz
Určitě se dá mluvit o vykořisťování, setkali jsme se s tím, že řada lidí mluvila o tom, že by jim bylo vyhrožováno, a ta práce byla velmi náročná a často nezaplacená, dnes ti lidé, pro ně to byla jenom určitá fáze v životě, na kterou řadu z nich určitě nezapomene, protože se asi nesetkali nikdy s takovýmto ponižováním, s takovouto nespravedlností, já jsem byl na východním Slovensku v prosinci minulého roku a v tu dobu se právě několik lidí vrátilo asi dva týdny před tím z práce, mimo jiné pracovali právě pro KRNAP a dostali zaplaceno asi jenom za dva měsíce z pěti, takže oni jako byli velmi naštvaní, někteří z nich mají práci na východním Slovensku, ale ta situace tam je velmi špatná, co se týče nezaměstnanosti, takže někteří z nich nepracují.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Co vyčítáte, především tedy státním firmám, o kterých jsme také mluvili?
Marek ČANĚK, člen Redakční rady MigraceOnline.cz
Tam to je to určitě složitější otázka, já si myslím, že určitě vzhledem k tomu, že to jsou státní firmy, tak je potřeba se bavit o tom, jakým způsobem stát je odpovědný za to, když na veřejných zakázkách se pracuje za takovýchto podmínek, když je nezaplacená práce, za obecně velký problém, velký problém považujeme, když se snižuje cena práce, a to je vlastně hlavní kritérium u tendru, kdy se ohlíží pouze na cenu, což je samozřejmě pochopitelné z hlediska antikorupčního, ale myslíme si, že je třeba zohledňovat také sociální nebo ekologická kritéria.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Pane Drahný, za jak velký problém považujete, že v Krkonošském národním parku pracovali cizinci a že byli, jak jsme už řekli, vykořisťovaní v této práci, i když ne přímo KRNAPem, ale agenturou, která pracovala pro KRNAP.
Radek DRAHNÝ, mluvčí Krkonošského národního parku
V tomto se s panem Čeňkem nepochybně shodujeme, já jsem sám chtěl obnovit jeho slova, ty lidi, kterých on hovoří, nepracovali pro Správu Krkonošského národního parku, jak on uvedl, oni pracovali pouze na území Krkonošského národního parku, což nejsou dvě ty samé věci. Ta situace je poměrně složitá, zejména právnicky. Pan Čeněk zmínil samozřejmě situaci ve vazbě na zákon o zadávání veřejných zakázek, o soutěžení výběrových řízení a v tom cítíme do jisté míry problém i my. Správa národního parku pochopitelně o tomto problému ví z médií, v okamžiku, kdy jsme se o něm dozvěděli, jsme okamžitě začali dělat kroky, abychom zjistili, do jaké míry jsou to informace pravdivé či nikoliv, oslovili jsme naše spolupracující externí právníky, aby nám k té věci dali jasný rozbor našich možných dalších kroků, protože jsme si vědomi toho, že dělníci, kteří v Krkonoších pracovali, tak tu práci odváděli víceméně dobře, naši kolegové lesníci s jejich prací byli spokojeni, a my jsme za práci, kterou oni "odvedli" na území Krkonošského národního parku, tak jak bylo nasmlouváno s firmou, která je jakoby zprostředkovaně zaměstnávala, zaplatili, takže z pozice správy národního parku my máme svědomí naprosto čisté, nicméně bohužel situace je tak složitá, že ...
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Že možná ještě budete ta pravidla měnit, pane Drahný, aby se už něco takového neopakovalo nebo to nemůžete zaručit?
Radek DRAHNÝ, mluvčí Krkonošského národního parku
Víte, ta situace, už i pan Čeněk říkal, že je složitá ve vztahu k zákonu o zadávání veřejných zakázek, samozřejmě tahle ta situace, s kterou dosud nikdo nebyl konfrontován, a sice tady jsem dneska mluvčí toho problému já pro území Krkonoš, ale možná by bylo lepší komunikovat s Lesy České republiky, které nepochybně mají daleko větší procento těch pozemků nebo prací, které zadávali takto. V každém případě je to situace, která není jednoduchá, vzhledem k tomu, že zákon mu zadává, zákon nám ukládá vysoutěžit zakázku, za co nejnižší cenu ...
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Tedy to rozhoduje.
Radek DRAHNÝ, mluvčí Krkonošského národního parku
A v okamžiku, to je v tento okamžik přesně podle zákona. A situace, že my máme uzavřenou smlouvu s firmou X Y a tato firma najme někoho z firmy KJ nebo ZH, a ta si najme potom pracovníky ...
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Abychom to zkrátili, to KRNAP už ohlídat prostě nemůže podle vašeho názoru.
Radek DRAHNÝ, mluvčí Krkonošského národního parku
To už není smluvní vztah, abychom dokázali z hlediska práva zasáhnout. To bohužel není možné.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Pane Čeňku, jak vnímáte tento argument a je pravda, velmi pravděpodobně se to dá říct, že právě firma Afumikata, která najímala ty pracovníky, nesla tu hlavní zodpovědnost, jen podotknu pro posluchače, že my jsme zvali ředitele této personální agentury, pan David Mrkos nejdříve slíbil, pak se dnes ráno konkrétně omluvil, že nemá čas. Myslíte si, že hlavní tíže leží na bedrech právě této firmy, těchto agentur?
Marek ČANĚK, člen Redakční rady MigraceOnline.cz
No, tak samozřejmě ...
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
A že ty státní firmy s tím nemůžou dělat v podstatě nic, jak tady tvrdí pan Drahný.
Marek ČANĚK, člen Redakční rady MigraceOnline.cz
Já bych vycházel z toho, z nějakého obecného hlediska, kde je ten veřejný zájem, jak ho vůbec stanovit ve vztahu k těmto veřejným zakázkám v lesnictví. A vím třeba od jednoho lesníka, že, který pracuje v Lesích České republiky, že oni rozporují ty ceny, pokud dostanou nabídku od určité firmy, ví, o jaký přesně, o jakou lesní správu se jedná, o jaké práce a dávají zpětně ředitelství Lesů České republiky najevo, že ta cena je nereálná. A toho my se přesně obáváme, že potom, když ta cena není reálná a ta cena práce je příliš, je tlačena příliš nízko, a v tuto chvíli přichází taková firma, jako je Afumikata, která vykryje potřebu lesních dělníků, které ty velké lesní giganty ...
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Za tu nereálnou cenu.
Marek ČANĚK, člen Redakční rady MigraceOnline.cz
Za tu nereálnou cenu, ale zároveň třeba u toho, konkrétně u toho KRNAPu, tam samozřejmě těch peněz mimochodem z evropského grantu na tento čtyřletý projekt je dost, problém je, co se přesně prodrolí k těm lidem, kteří reálně tu práci dělají, a v této souvislosti si myslím, že je třeba říct, že je dobře podle toho, co vlastně byly ty vyjádření KRNAPu, že je dobře, že se tímto zabývá, ze strany Lesů České republiky ta reakce je spíše taková, že to není naše odpovědnost a my si myslíme, že určitě je to něco, co je třeba řešit.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Pane Drahný, pan Čaněk tady mluví o nereálných cenách na trhu. Myslíte si, že by měla firma jako je ta vaše, zpozornět, když vám někdo nabídne cenu, která se neblíží té, která je na trhu obvyklá?
Radek DRAHNÝ, mluvčí Krkonošského národního parku
Nepochybně.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
A děláte to?
Radek DRAHNÝ, mluvčí Krkonošského národního parku
To samozřejmě, jednoduchá odpověď na jednoduchou otázku. Ale možná by nám pan Čeněk mohl poradit, co dělat v okamžiku, kdy se vám přihlásí tři, pět firem a dají ceny víceméně podobné, a ta inkriminovaná, můžeme konkrétně hovořit o firmě, která zakázku vyhrála, pak i dala de facto dodavatelům z Afumikata, tak tu cenu nabídne víceméně srovnatelnou s ostatními.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Vy naznačujete, že se ty firmy prostě domluví?
Radek DRAHNÝ, mluvčí Krkonošského národního parku
Já nic nenaznačuju.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Ale v tom případě se vám toto děje, že se sejdou nabídky, které jsou si velmi podobné, i když nemusejí být na trhu úplně reálné.
Radek DRAHNÝ, mluvčí Krkonošského národního parku
Ne, já pouze oponuji panu Čeňkovi v tom, že v okamžiku, kdy cena je na 50 procentech, tak samozřejmě ano, je to podezřelé a tam chápu jeho argument upozornit na podříznuté ceny, jak se lidově říká, ale v okamžiku, kdy se ty ceny pohybují v rozmezí, řekněme, 90, 95, 100, 110 procent, řekněme, obvyklých cen, tak vám nic neukáže na to, že je nějaký problém.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Pane Čaňku, prosím už jen velice krátce, myslíte si, že je třeba změnit legislativu, aby bylo možné zasáhnout účinněji?
Marek ČANĚK, člen Redakční rady MigraceOnline.cz
My jsme se zatím věnovali spíše celému tomu případu a zjišťování nových informací z jednotlivých zemí, ze Slovenska, z Rumunska a dalších, ale určitě je potřeba o tom přemýšlet, v některých zemích je například stanovena odpovědnost za toho hlavního výherce tendru, za potom ty pracovní podmínky nebo za placení mezd u toho dodavatele, toto je třeba možná cesta nebo přemýšlení o nějakých černých listinách, pokud dlouhodobě dochází k takovýmto věcem.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Tedy možnosti tu jsou. Dodává Marek Čaněk, který se kauze otrocké práce věnuje od začátku. A děkuji taky mluvčímu Krkonošského národního parku Radkovi Drahnému. Děkuji, na shledanou.
Marek ČANĚK, člen Redakční rady MigraceOnline.cz
Na shledanou.
Radek DRAHNÝ, mluvčí Krkonošského národního parku
Na slyšenou.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Ozvěny dne tím končí.