Sdružení uvádí, že je v Česku téměř 300 000 vlastníků lesů s výměrou do 50 hektarů, dvě třetiny mají les menší než hektar. Hodně rozdrobené vlastnictví lesů je na Vysočině. Majitelů lesů je okolo 48 000, průměrná výměra nestátního lesního majetku je v tomto kraji podle sdružení 0,75 hektaru. Při restitucích v 90. letech minulého století byly lesy vrácené původním majitelům nebo jejich potomkům. Majetek byl často dál dělený mezi dědice, z nichž mnozí ani v regionu nežijí.
„Sdružování vlastníků lesů má v Evropě tradici, funguje například v Německu a Rakousku. V České republice bylo toto sdružování v minulosti přerušeno a menší vlastníci jsou dnes bez potřebné podpory. Návrat k tomuto modelu by umožnil lépe zvládat kalamity, obnovu lesů a zároveň by ulehčil situaci mnoha majitelům s malými výměrami, kteří sami na správu svého lesa nestačí," uvedl předseda SVOL Jiří Svoboda.
Nynější legislativa podle něj sice vznik spolků umožňuje, ale pro lesníky to má své limity. „Proto chceme, aby sdružování bylo zakotveno ve speciálním lesním zákoně,“ řekl Svoboda a dodal, že vlastníci také potřebují vědět, že stát o jejich sdružování stojí a bude mu věnovat i určitou péči. „To znamená, bude to nějakým způsobem podporovat i finančně a nějakou osvětou,“ řekl. Podle SVOL by mohly vznikat dva typy spolků vlastníků lesů. Buď by mohli společně hospodařit se vším všudy nebo by jim spolek mohl poskytovat jen určité služby.
Jaroslav Chalupa, který má okolo 13 hektarů lesa v sedmi honech na Žďársku, dobrovolné sdružování drobných majitelů lesů podporuje. Předpokládá, že by jim to pomohlo například k lepším cenám za sazenice, služby či prodávané dřevo. Vychází i ze zkušeností v kůrovcové kalamitě, která postihla i jeho majetek.
„Kůrovcová kalamita se projevila extrémně, tam se zbortilo všechno, co do té doby fungovalo,“ řekl Chalupa novinářům v lese u Nového Veselí. Uvedl, také, že malí vlastníci lesů dostávají různé nabídky na odkup, podle jeho mínění často od spekulantů. „Já těch dopisů dostávám během roku desítky,“ řekl. Nejdřív se prý zájemci o odkup lesa snaží majitele vystrašit výčtem mnoha povinností spojených s držbou lesa a pak mu nabídnou, aby jim ho prodal.
ČTK
Komentáře
Jenže zatím si to u nás každej představuje jako ROH - ty družstva.
Jestli tím spolkem je SVOL - tak jen srovnejte přínos s běžným WBV. Hlavním tématem SVOL je NP Křivoklátsko. Aktuální informace pro členy sdružení mají 3 roky staré.
https://www.svolobchodni.cz/aktualne
Naproti tomu běžná WBV přináší aktuality o dění i trhu.
https://wbv-rosenheim.de/holzmarkt/
U nás stále převládá názor, že obchod musí být utajený. Nemožnost mikrovlastníků dobrat se co a za kolik vyhovuje všem, kteří pracují pro druhou stranu. To je přesně to, co dobré družstvo přináší - na čem vydělat. Tady se řeší houby a borůvky a ekoparazyti.
Kdo tady fakt udělal nejvíc pro drobnýho vlastníka jsou Deblice, s dnes již téměř nejlepším dražebním systémem v Evropě. A skoro úplně průhledným. Navíc přes ně prodávají i největší vlastníci, kteří s utajením zaspali dobu. A rok od roku se povědomí o trhu zlepšuje.
https://www.woodauction.cz/novinky
Kde je propagace na SVolu na Silvariu, Les mediu ? Jasně, taky na tom vydělávaj sami, ale kdo z toho má největší užitek ? Malej vlastník. Aspoň tím, že má přehled o ceně. Je dost rozdíl, jestli střelíte dub akciovce za pět táců, nebo v dražbě za padesát. Jakékoli ekonomické povědomí o profitu z lesa nějak systematicky tady nikdo neposkytuje.
Třeba jen manuál pěstění s vazbou na zpeněžení, o co je zájem, že na vláknině proděláte vždy a každej rok je jinej.
" Ceny kulatiny vzrostly!
Ceny kulatiny nadále rostly.
Ceny ve 4. čtvrtletí jsou 100 € za metr krychlový pro krátké dříví (BC / kus 2b+) a 10 € za metr krychlový pro dlouhé dřevo (B/3a+) .
Máme také dobré smlouvy na silné dřevo, které se navíc snadno prodává.
Využijte zvýšené ceny dřeva v posledním čtvrtletí k plánovanému prořezávání nebo kácení starých porostů, abyste prosvětlili omlazení.
Máte-li další dotazy k ceně dřeva, skladování nebo případným opatřením při těžbě dřeva, můžete se kdykoli obrátit na svého obchodníka s dřevem nebo na úřad. Rádi Vám poradíme ...
Bez možnosti opracování dřeva - využijte naši službu.
Mnoho vlastníků lesů není z různých důvodů schopno samostatně hospodařit ve svém lese. Každý, kdo by přesto chtěl spojit aktuálně vyšší tržní hodnotu kulatiny s pěstebními zásahy, které mají smysl, by měl využít naši nabídku služeb."
To je zpráva, kterou v čechách budete těžko hledat. Tady to má pořád v packách mafie zpracovatelů a stát to dotuje, jak odborář píská.
https://www2.land-oberoesterreich.gv.at/internetpub/InternetPubPublikationDetail.jsp?anzahl=1&cmdShopCar=In+den+Warenkorb&pbNr=101137&frw_requestIdentifier=InternetPubXXX1704275566829
" Silné, hodnotné dřevo lze obvykle vyrobit v relativně krátkém čase. Několik jednoduchých kroků v péči rozhodne, zda můžete vydělávat peníze tvrdým dřevem nebo jen vyrábět palivové dřevo. V pěti kapitolách je diskutován ekologický význam, struktura polních dřevin, vhodné dřeviny, požadavky na cenné tvrdé dřevo a nakonec správné provádění opatření pro produkci cenného dřeva."
Určitě lepší, jak prodávat maliny u cesty.