Ve snížení zisku se podle mluvčí projevily i vyšší odpisy dříve rekonstruovaných lesních cest a účelových komunikací. „Vyšší byly i osobní náklady a neproduktivní investice a opravy související s podporou ekosystémových funkcí lesů. Zároveň poklesly náklady na pěstební činnost, a to o 295 milionů korun,“ uvedla. Těžba dřeva za prvních devět měsíců roku ve státních lesích vzrostla o 5,4 procenta na 5,9 milionu metrů krychlových.
Nyní podnik vyhodnocuje miliardový tendr na lesnické práce a prodej dřeva 2025+. Nejvíce nejlepších cenových nabídek v něm podle zjištění ČTK podala firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 12 soutěžených jednotek má šanci uspět na šesti jednotkách. Ze soutěžených prací v odhadované hodnotě 1,2 miliardy by Uniles mohl získat objem zhruba dvě třetiny.
Dva kontrakty by v tendru 2025+ mohla získat plzeňská firma PRO100LES, po zakázce mají naději získat firmy LDF Rožnov, Aclesia, Petra a Jihozápadní dřevařská. Získat alespoň jednu zakázku tak má naději šest firem ze 30, které se do tendru přihlásily. Celkem firmy podaly na 12 soutěžených jednotek 130 nabídek.
Čtěte také: Nejvíce nejlepších nabídek v tendru Lesů ČR má Uniles z koncernu Agrofert
Celý tendr bude ukončen v momentě, kdy budou smlouvy na všech územních jednotkách uzavřené. Vítězné firmy by měly pro LČR pracovat od ledna 2025 do konce roku 2029.
Každoroční zadávání lesnických prací soukromým firmám je základním nástrojem hospodaření podniku v lesích. Smluvní partneři Lesů ČR by měli ročně těžit zhruba 6,9 milionu metrů krychlových dřeva z předpokládaných celkových zhruba osmi milionů metrů krychlových. Vlastními kapacitami, které jsou především soustředěné v pěti lesních závodech, podnik zajišťuje kolem 14 procent těžeb dřeva.
ČTK