logo Silvarium tisk

Kudy obchází konfliktní dřevo cla a válečné sankce?

Dřevo sehrává ve válečném období jednu ze zásadních rolí, ať již ve formě obchodované komodity, či ve svém využití pro účely války jako takové. V souvislosti se současně probíhající válkou na Ukrajině nabízíme krátké zastavení nad fungováním ruského i běloruského lesního hospodářství, dále přehled válečných sankcí EU a USA a zejména informace o potvrzených i podezřelých obchodních tocích ruských a běloruských dodávek dřeva. Celý článek najdete v červencové Lesnické práci.

Atlantic Action II, vykládka ruské překližky v přístavu Philadelphia, květen 2023. Foto: Brian Kushner/Earthsight Atlantic Action II, vykládka ruské překližky v přístavu Philadelphia, květen 2023. Foto: Brian Kushner/Earthsight

Dřevo a válečné sankce

Evropská unie a Spojené království uvalily po ruské invazi na Ukrajinu v dubnu 2022 embargo na přímý i nepřímý dovoz ruského a běloruského dřeva a výrobků z něj ve snaze zastavit přísun finančních prostředků na válečnou agresi. Američtí zákonodárci odhlasovali, aby byla Rusku odebrána doložka nejvyšších výhod v rámci rozsáhlé legislativy, která ukončuje normální obchodní vztahy. To vedlo ke zvýšení celních sazeb na téměř veškerý dovoz ze země, zejména ke zvýšení cla na ruskou březovou překližku na 50 %. Certifikační orgány PEFC a FSC označily veškeré dřevo pocházející z Ruska, Běloruska a okupovaného území Ukrajiny za „konfliktní dřevo“ a pozastavily na těchto územích veškeré certifikace. Mnoho společností ze sektoru lesnictví, dřevařství i nábytkářství prodalo v Rusku svá aktiva mimo jiné jako vyjádření svého postoje k válečné agresi.

Spojené státy americké

Dřevo nad zlato

Podle celních údajů dovezly USA od začátku války dřevo od ruských společností v hodnotě téměř 1,8 mld. eur, které mohou být zdrojem ruského financování války na Ukrajině. Americký prezident Joe Biden vydal v březnu 2022 výkonný příkaz zakazující dovoz klíčových ruských produktů, například mořských plodů, alkoholu nebo neprůmyslových diamantů, i zákaz vývozu luxusního zboží do Ruska. Ten dává ministru financí pravomoc uvalit sankce na další zboží, aniž by musel žádat o souhlas Kongresu nebo prezidenta. Od té doby bylo na seznam zakázaného zboží přidáno například zlato, dřevo však nikoli.

Ukrajinský parlament v usnesení již z května loňského roku výslovně vyzval spřátelené země, včetně Spojených států, k uvalení sankcí na ruské dřevo. Výzvu zopakovala i koalice 130 nevládních organizací z celého světa, stejně tak jako přední odborové svazy v USA, například Mezinárodní asociace strojníků a pracovníků v letectví – jedna z největších odborových organizací zastupující dřevozpracovatele v zemi. Na začátku letošního roku se přední ukrajinské nevládní ekologické organizace obrátily přímo na USA s výzvou k rozšíření amerických sankcí na dovoz ruského dřeva.

Nové americké sankce uvalené na Rusko v březnu letošního roku v reakci na smrt uvězněného ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného se zaměřily na stovky subjektů i jednotlivců. Dřevo, které představuje více než polovinu veškerého zbývajícího amerického dovozu ruského zboží, pokud jde o počet zásilek, však mezi sankcionovaným zbožím opět zmíněno nebylo. Březová překližka, která je v průmyslu vysoce ceněna pro svou odolnost a vzhled, je tak jedním z největších zbývajících předmětů obchodních vztahů mezi Amerikou s Ruskem. „Je to skandál,“ řekl Sam Lawson, ředitel Earthsight, britské neziskové organizace odhalující environmentální a sociální kriminalitu, „američtí spotřebitelé mají dojem, že USA dělají vše pro to, aby Rusko ekonomicky izolovaly. Skutečnost je taková, že pro výrazné sankce jsou stále k dispozici široké oblasti ke zlepšení. A toto je jedna z těch nejdůležitějších.“

Nákladiště kulatiny v Irkutské oblasti na Sibiři. Foto: Earthsight

Problém pro dodavatele překližky zřejmě nepředstavilo ani zvýšení dovozního cla na 50 %. Podle údajů Earthsight dovoz ruské březové překližky do USA po počátečním poklesu obchodu po invazi v říjnu 2022 ve skutečnosti přesáhl objem zaznamenaný v únoru téhož roku, kdy válka začala. Hodnota tohoto zboží deklarovaná americkým celním úředníkům však zůstala mnohem nižší z důvodu velkého poklesu deklarovaných hodnot za metr krychlový. Tento podezřelý rozpor může naznačovat, že dovozci nezákonně deklarují nižší hodnotu svých zásilek, aby snížili dopad nových cel.

Okružní cesta „baltské břízy“

V roce 2020 tvořila březová překližka více než 70 % dovozu dřeva z Ruska do USA v hodnotě přes 147 mil. eur, z Vietnamu se pak jednalo o náklad v hodnotě více než 188 mil. eur, kdy je Rusko pravděpodobným zdrojem značného množství tohoto dovozu. V březnu a dubnu 2022 došlo podle Environmental Investigation Agency (mezinárodní nevládní agentura pro vyšetřování v oblasti životního prostředí; EIA) k prudkému, více než 200% nárůstu dovozu březové překližky z Vietnamu do USA. Jelikož nepřímý dovoz ruské březové překližky z Vietnamu, Indonésie a dalších zemí nebyl změnou politiky USA vůči Rusku dotčen, zůstal tak zatížen nulovým clem. Podle EIA byly například v září 2023 některé zásilky ruské břízy před odesláním do USA přepraveny přes Vietnam a Čínu, a protože byla v dokumentech země původu „baltské břízy“ změněna, nepodléhaly tak vysokým americkým clům.

Těžba v Irkutské oblasti na Sibiři. Foto: Earthsight

Ve Vietnamu však neroste téměř žádná bříza a většině jejích komerčně využívaných odrůd se daří v chladném podnebí. Na severovýchodě Číny některé druhy bříz sice rostou, v tamních domácích lesích však platí zákaz komerční těžby dřeva, který prakticky nemá výjimky, a podle předních čínských obchodníků je dostupné množství domácí břízy zanedbatelné. Čínská bříza je navíc obecně považována za méně kvalitní.

Bezcelní zastávky

V posledních dvou desetiletích se stala Čína největším výrobcem dřevěných panelů na světě a překližka je po nábytku dle hodnoty druhým nejvýznamnějším vývozním artiklem ze dřeva. Ještě před několika lety pocházela více než polovina dovozu překližky do USA z Číny. Přímý dovoz prudce snížilo zavedení antidumpingového cla na čínskou překližku z tvrdého dřeva americkým ministerstvem obchodu v roce 2017. Nepřímo však nadále přetrval – mnoho čínských majitelů továren se buď přemístilo do Vietnamu, nebo vyváželo téměř hotovou překližku vietnamským partnerům s úmyslem obejít americká cla. Výroba tradiční překližky totiž sestává z několika kroků, které nemusí od začátku do konce provést jediná továrna nebo společnost, dokonce ani jediná země. Z obchodních údajů vyplývá, že zatímco vývoz čínské překližky do USA v letech 2015–2020 prudce klesl, vývoz dýhy a překližky z Číny do Vietnamu vzrostl o 360 %, resp. 100 %. Vietnam se tak stal po Číně druhým největším centrem výroby produktů ze dřeva v Asii a v roce 2019 zásoboval USA 31 % svých dovozů dřevařskými výrobky.

Plovoucí vory v ruské Irkutské oblasti. Foto: Earthsight

Vyšetřovatelé EIA pro potvrzení původu břízy vyvážené z Číny do Vietnamu před výrobou a reexportem do USA hovořili s manažery největších čínských vývozců březové dýhy: „Nyní dovážíme ruskou břízu nejprve do Číny – dříve se dovážela z Ruska přímo do Vietnamu. V Číně se přebalí a pak se znovu vyveze do Vietnamu. Tímto způsobem se přerušují veškeré vazby na Rusko. Země původu bude v Číně,“ uvedl jeden z dotazovaných manažerů.

Podle EIA, Earthsight, ICIJ, europarl.europa.eu, globalwoodmarketsinfo.com, sciencedaily.com a dalších zdrojů zpracovala Markéta Medová. Zdroje jsou dostupné u autorky.

Celý článek najdete v červencovém čísle Lesnické práce


Image
OBSAH AKTUÁLNÍHO ČÍSLA:
Image

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 3331

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2814

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2498

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Zobrazení: 2275

Vojenské lesy a statky vydaly kvůli kalamitě, která nastala po červnových silných bouřkách, zákaz vstupu do...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2172

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1772

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Poslední komentáře

Anketa

Považujete proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko za transparentní a demokratický?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě