Peníze & byznys
David Tramba
Vláda schválila nový zákon o podporovaných zdrojích energie. Ten bude růst brzdit pomocí horních limitů
Česká republika jako ráj pro investory do obnovitelných zdrojů? Od příštího roku to již nebude platit.
Vláda totiž schválila sporný zákon o podporovaných zdrojích energie. Ten nahradí v současnosti platný zákon, který je k investorům do zelené energie i na evropské poměry velmi vstřícný.
Předkladatel návrhu, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu, se ani netají tím, že cílem nového zákona je dosáhnout co možná nejmenších dopadů do cen energie pro konečné spotřebitele.
Ministerstvo návrh zákona představilo již loni v srpnu. Vzhledem k negativnímu ohlasu jej dočasně stáhlo. V prakticky nezměněné podobě se však zákon v tomto týdnu objevil na programu vlády.
Kritici z řad investorů, jejich asociací a ekologických aktivistů odmítají zejména horní stropy výkonu jednotlivých druhů zelené energie. Ty bude vždy po dvou letech určovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Po překročení stropu další investoři ztratí nárok na cenové zvýhodnění vyrobené elektřiny.
To může mnohé z nich odradit od výstavby. „Zákon, který by měl sloužit k podpoře růstu čisté energie, může paradoxně vést k zastavení nového odvětví obnovitelné energetiky. Jestli Petr Nečas nechce udělat z Česka fosilní skanzen Evropy, pak by měl návrh vrátit k přepracování,” doporučil kabinetu Martin Sedlák z Hnutí Duha.
Horní stropy ponechávají prostor pro další rozvoj výroby elektřiny z větrné energie, biomasy a bioplynu. S vodními elektrárnami střední velikosti ani s geotermálními zdroji naopak nepočítají vůbec. Investoři přitom několik takových projektů připravují.
Nový zákon dává stopku také solární energii. „V případě fotovoltaiky je limit do roku 2020 pro podporu solárních elektráren již vyčerpaný,” dodává mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace Jan Hlaváč. V praxi tak nebude možné stavět ani malé solární elektrárny na střechách budov, pro které přitom zákon zachovává zvýhodněné výkupní ceny.
Právník Luděk Šikola, který zastupuje investory do obnovitelných zdrojů, upozornil ještě na další nedostatek zákona. Dotace pro spalování dřevní štěpky a další biomasy společně s uhlím ve velkých elektrárnách sice má skončit v lednu 2016, velmi snadno však toto opatření půjde obejít. „Stačí, když majitel elektrárny prokáže, že vyrábí v kombinovaném režimu elektřinu a teplo s úsporou aspoň desetiny paliva. To splní skoro každý,” upozornil Šikola.
Znění zákona tak vychází vstříc majitelům velkých uhelných elektráren. Patří mezi ně i ČEZ, který spoluspaluje biomasu ve svých elektrárnách v Poříčí u Trutnova, Tisové u Sokolova, Dvoře Králové nad Labem a Hodoníně. Ve všech uvedených lokalitách přitom zajišťuje také vytápění.
Podoba zákona ještě nemusí být definitivní. Podle Šikoly se odehraje střet o konečnou podobu v obou komorách parlamentu. Materiál se tak může změnit, podobně jako energetický zákon. Ten prošel třetím čtením ve sněmovně minulý pátek.
***
Nový zákon o podporovaných zdrojích energie
Hlavní změny:
největší obchodníci s elektřinou budou povinni vykupovat elektřinu z obnovitelných zdrojů (nyní je vykupují provozovatelé sítí)
systém zelených hodinových bonusů nahradí pevné výkupní ceny (ty zůstanou zachovány jen pro nejmenší zdroje o výkonu do 100 kilowattů)
stanovení minimální účinnosti výroby elektřiny ze sluneční energie a biomasy
vznikne fond, do kterého budou majitelé přispívat na likvidaci vyřazených solárních panelů konec podpory pro samostatnou výrobu elektřiny z biomasy (nově zákon podporuje jen kombinovanou výrobu elektřiny a tepla) pojistka proti rychlému růstu obnovitelných zdrojů (přírůstek musí být nižší, než předpokládá Národní akční plán) maximální výše výkupní ceny a zeleného bonusu bude činit 6 Kč za 1 kWh.