logo Silvarium tisk

JITKA JANEČKOVÁ

Více peněz na vyčištění zanesených toků a rychlejší odstranění škod po povodních. To si od změn slibují starostové obcí, které zažily bleskové povodně. Potoky a říčky totiž nově spravují Lesy České republiky a jednotlivá Povodí.

OLOMOUCKÝ KRAJ Zkrocení malých potoků, které se po lijácích mění v dravé řeky ohrožující obce i jejich obyvatele, by mohlo být od letošního roku snazší. Dohlížet na tisíce kilometrů drobných vodních toků totiž budou nově jednotlivá Povodí a Lesy České republiky, jež starost o potoky převezmou od Zemědělské vodohospodářské správy. Kromě rychlejšího odstraňování škod po povodních si od tohoto kroku starostové obcí slibují i nákladnější péči o zanesené potoky. Noví správcové totiž nebudou plně závislí na státním rozpočtu.

Právě zanesená koryta drobných toků v posledních letech stále častěji působí potíže při takzvaných bleskových záplavách. Zkušenost s nimi mají i obyvatelé olomouckého Slavonína, kterým se v srpnu po vydatných lijácích prohnala říčka Nemilanka a způsobila velké škody. Obdobné zážitky s nenápadnými potoky měnícími se v dravé proudy mají i obyvatelé řady dalších obcí v Olomouckém kraji.

A kdo tedy nově bude mít co na starosti? Toky a bystřiny v zalesněných územích od ledna spravují Lesy České republiky, zbývající část převezmou příslušná Povodí.

„Věříme, že Lesy budou movitějším správcem. Se zástupci zemědělských vodohospodářů se nám jednalo dobře, snažili se nám vyjít vstříc, ale měli velmi omezené finanční možnosti,” poznamenal starosta Velkého Týnce Petr Hanuška. Zatímco do úpravy koryt tamních říček Beroňka a Týnečka byl dosavadní správce schopen dát jen desetitisíce korun, k vyčištění obou malých toků jsou podle Hanušky potřeba statisíce. „Pokud by nový správce tyto peníze na vyčištění toků našel, do budoucna si ušetří spoustu peněz,” je přesvědčený Hanuška.

Do not mu hraje ministerstvo zemědělství, které se spoléhá mimo jiné i na to, že činnost státních podniků není na rozdíl od fungování Zemědělské vodohospodářské správy plně závislá na státním rozpočtu. „Proto i likvidace následků případných povodní probíhá ve správě státních podniků rychleji,” doplnila tisková mluvčí ministerstva zemědělství Tereza M. Dvořáčková.

Kromě více peněz si od změny starostové slibují i profesionálnější služby. „Povodí Odry, pod které zdejší toky mají spadat, má dlouholeté odborníky na danou problematiku i větší zázemí,” poznamenal MojmírMichálek, starosta Bernartic, které od roku 1997 postihlo kvůli zanedbanému Vojtovickému potoku a Studené vodě několik záplav. Jednodušší a rychlejší by měla být také likvidace škod po povodních. „Ty vždy začínají ne na tocích, ale v ploše povodí, tedy v pramenných oblastech a na drobných vodních tocích. Informovanost a včasná opatření pak zmírní povodňové škody, případně jim úplně zabrání,” uvedl Antonín Tůma z Povodí Moravy. Lidé by navíc už nemuseli tápat, kdo vlastně za daný potůček zodpovídá.

„Systém správy vodních toků se pro lidi zpřehlední, zajistí to i komplexnější přístup například při řešení protipovodňové ochrany nebo povodňových situací,” souhlasí mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík. To, že hlavním cíle transformace je právě sjednocení a zlepšení vodního hospodářství, potvrzuje i ministerstvo. „Ten, kdo se stará o lesy, se také nejlépe postará o vodní toky, které jimi protékají,” podotkl nedávno ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Zemědělská vodohospodářská správa bude v omezeném rozsahu nadále existovat.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě