Jižní Čechy
VÁCLAV JANOUŠ
Odborníci se shodují, že jde v Národním parku Šumava o největší pohromu od orkánu Kyrill v roce 2007.
Nejhorší je situace okolo Srní. Do lesů teď musí rychle dřevorubci.
Nebe pokryly během pár minut černočerné mraky a spustil se prudký déšť. Vítr ve vteřině začal foukat takovou silou, že podvečerní ticho autokempu v Radešově u Rejštejna na Šumavě prošpikovávalo praskání stromů, které se lámaly jako sirky. „Do karavanu jsme sbalili jen to nejnutnější, popadli jsme děti a snažili se utéct do kiosku. Bylo to strašné. Málem jsem se opravdu po...,” vyprávěl Jiří Jantač z Prahy.
Jeho červený Volkswagen Transporter se zapřaženým karavanem stál při bouřce zhruba 10 metrů od nejstatnějšího stromu, který v kempu vítr zlomil. Dopadl na stavební buňku, kterou doslova rozštípal. Zdravé z ní zbyly jen vchodové dveře. „Každý měl strach, aby nespadnul nějaký strom na hospůdku, kde jsme byli schovaní. Rodiče volali, jestli jsme v pořádku, a to bylo nejdůležitější,” popisoval další z turistů v kempu, 15letý David Kněžský z Prahy. V Radešově byl na letním táboře a včera odsud odjížděl předčasně domů.
„Jestli budete zlobit, pojedete sem příští rok znovu,” laškoval ještě s odjíždějícími dětmi jeden z místních hasičů. I on však přiznal, že večer byl opravdu krušný. Škody budou jen v Rejštejně stovky tisíc až miliony korun. „Poškodilo nám to střechy, silnice a další majetek. Hlavní ale je, že nikdo nebyl zraněn,” řekl s úlevou v hlase starosta Rejštejna Horst Hasenöhrl.
Mladší bratr známého orkánu
Šumava teď vypadá jak po zasáhu slabšího bratra pověstného orkánu Kyrill, který udeřil v lednu 2007. Všude jsou polámané stromy utnuté v polovině nebo vyvrácené i s kořeny. Dílo zkázy už tak poničených lesů, které se ještě nevzpamatovaly, je dokončeno. „Tady byl krásný les. Vyklidili jsme z něj klestí, suché stromy i zlámané vytěžili. A můžeme začít znovu,” prohlásil včera Jaroslav Langer z Prášil před svým domem a zadíval se do svahu nad obcí.
Podobně jsou na tom lesy téměř po celé rezervaci. Polámané stromy jsou všude - padlé na silnicích, v zahradách domů nebo ve svazích opřené jeden o druhý. „Jen v okolí Srní je polámaných zhruba deset tisíc stromů. Je to největší kalamita od orkánu Kyrill,” komentoval situaci mluvčí parku Pavel Pechoušek. Správa národního parku už do lesů vyslala všechny lesníky, aby sčítali škody. Podle prvních odhadů je zlomených nebo vyvrácených minimálně 15 tisíc smrků hlavně v okolí Srní, Prášil, Modravy a Kvildy.
Dřevorubci tak budou mít další práci. Správa parku už dává dohromady soupis, kde stromy leží, a podle lokalit rozhodne o jejich vytěžení. Většinu bude muset vykácet.
Bouřka pokosila 15 tisíc stromů
„Zatím prořezáváme cesty, abychom se do lesů vůbec dostali. V lokalitách, kde se smí těžit, stromy vytěžíme, v bezzásahových prvních zónách zůstanou stromy pravděpodobně ponechané,” vysvětluje náměstek ředitele parku Tomáš Fait, který má kalamitní štáb na starosti.
Vytěžit tisíce kubíků dřeva ze Šumavy bude trvat podle prvních odhadů dva měsíce. Více času ani není - pak přijde opět rojení lýkožrouta smrkového, který se zavrtává pod kůru stromů a ty usychají.
Nebezpečí pro turisty
V mnoha lesích jsou stromy teprve nalomené a hrozí, že se ještě zřítí. Správa parku proto upozorňuje, aby lidé v lesích nevstupovali mimo značené stezky.
Turisté jsou většinou ukáznění a například včera z Kvildy na Bučinu vyrazilo minimum lidí. „Člověk nechce riskovat. Když to tady vidím, tak vyrazit s dětmi do lesů by bylo o život. Proto pojedeme raději do Prachatic do bazénu,” řekl Jaroslav Duběda z Českého Krumlova, který tráví dovolenou na Kvildě a na včerejšek měl naplánovanou cestu právě na Bučinu, Chalupskou nebo Jezerní slať.