Jiří Novotný
GENERÁLNÍ ŘEDITEL STÁTNÍHO PODNIKU LESY ČR SVATOPLUK SÝKORA ŘEKL PRÁVU:
* Když jste před třemi lety nastupoval do funkce generálního ředitele Lesů ČR, řekl jste, že za tři až pět let z nich uděláte solidní firmu. Jak jste s tím daleko?
Myslím si, že se z našeho státního podniku už skutečně podařilo udělat zdravou, stabilizovanou a ekonomicky silnou společnost, která je ve všech možných hodnotících parametrech úspěšná. Jsou nastaveny všechny mechanismy tak, aby Lesy ČR mohly dosahovat trvale dobrých hospodářských výsledků. Ze zisku v řádech několika stovek miliónů korun v dřívějších letech se již druhým rokem pohybujeme v miliardách. A já tvrdím, že zisk v rozmezí tří až pěti miliard je udržitelný dlouhodobě, a i do budoucna by měl být pro Lesy ČR jakousi referencí.
* Co se tedy změnilo?
V době mého nástupu se podnik nenacházel v dobrém stavu. Nebyla nastavena žádná systémová pravidla, chyběly důležité ekonomické zásady. Hodně věcí se dělalo ze dne na den a Lesy ČR čelily i velkým tlakům vnějšího podnikatelského prostředí. Nejdříve jsme proto provedli analýzu firmy a pak stanovili jasné principy, jak by měla fungovat a být řízena. Přijali jsme potřebný reorganizační plán. Našli jsme úspory a snížili náklady, centralizovali nákupy, zjednodušili administrativu. Systémově jsme začali kontrolovat práci v lese a uplatňovat sankce. Ukončili jsme prodej dříví přes prostředníky a prodáváme ho odběratelům přímo. Zavedli jsme transparentní soutěže a prodáváme majetek, který nepotřebujeme, protože s sebou nese vysoké provozní náklady.
* Někteří přesto tvrdí, že vaše hospodářské výsledky jsou na úkor péče o les, a zpochybňují je.
Námi dosažené hospodářské výsledky jsou proti minulosti skutečně natolik výrazné, že jsem již několikrát byl nucen naprosto paradoxně vysvětlovat, proč jsme tak úspěšní, a že na tom není nic podezřelého. Musím přiznat, že se mi nic podobného v minulosti nestalo. Přitom každý, kdo se jen trochu vyzná v řízení firmy a v účetnictví, ví, že žádná kouzla s čísly prostě dělat nejde. Naše výsledky nejsou v žádném případě na úkor péče o les, jeho ochranu nebo obnovu. Investice v této oblasti naopak průběžně navyšujeme a jsou i vyšší než v minulosti. A na našem dobrém hospodaření není opravdu nic podezřelého.
* V médiích se však opakovaně objevují výpady na Lesy ČR i na vás osobně. Čím si to vysvětlujete?
Proč se tak děje, nevím, mohu se jen domnívat. U nás se obecně úspěch neodpouští. Některé firmy a jedinci mohou cítit možná i určitou závist, že podobných kvalitních výsledků nedosahují. Abych však pravdu řekl, už se tím nezabývám. Vím, že naše tvrdá práce přinesla své výsledky, a to je to nejdůležitější. A za to patří dík nejen managementu, ale všem zaměstnancům.
* Jak konkrétně dopadlo loňské hospodaření Lesů ČR a jaké jsou výhledy na rok letošní?
Podle předběžných výsledků vykázaly Lesy ČR za loňský rok zisk na úrovni téměř šesti miliard korun. Plán na letošek budeme znát po ukončení tendru, ale předpokládáme, že i hospodářský výsledek v roce 2012 by se měl pohybovat někde kolem pěti miliard. Za nejdůležitější považuji dobře nastavený tendr a z toho pramenící dobré ceny, které se nám podařilo z výběrových řízení na lesnickou zakázku získat. Jediné její kritérium je cena a zahrnuje v sobě naše náklady na těžební a pěstební činnosti i příjmy za dříví.
* Pokud vím, Lesy ČR mají na účtech jedenáct miliard korun „volných peněz”. Jaké pro ně vidíte využití?
Snažíme se je efektivně zhodnocovat. Využíváme krátkodobých bankovních produktů, aby tyto peníze mohl stát v případě potřeby rychle využít. Nynější platná legislativa nám je ale neumožňuje státu poskytnout. I tak však do státního rozpočtu odvádíme značné finance na daních ze zisku a ostatních daních i na sociálním a zdravotním pojištění. Volné finance v zásadě nepotřebujeme, a jakmile to zákon dovolí a stát si je vyžádá, ihned je poskytneme, abychom pomohli státnímu rozpočtu.
* Ulevujete státnímu rozpočtu i nějakým jiným způsobem?
Státu jsme ulehčili například tím, že jsme od loňského roku převzali část Zemědělské vodohospodářské správy, která byla do té doby placena ze státního rozpočtu. Tím státu ročně šetříme sto miliónů korun, protože náklady na správu převzatého majetku hradíme z vlastních peněz. Státu ale pomáháme i tím, že své náklady hradíme z vlastních prostředků, a nejsme tedy závislí na přídělech ze státního rozpočtu. Jde minimálně o čtyři miliardy korun, jež vkládáme do péče o les. Na jeho obnovu i podporu dalších funkcí lesa, například rekreační. Na všechny výdaje si vyděláme vlastní činností. O les se staráme dobře. Třeba problémy s kůrovcem jsme díky prováděným opatřením minimalizovali. Z vlastních peněz odstraňujeme povodňové škody i následky kalamit.
* Lesnický tendr se tentokrát zpozdil. Proč?
Tendr jsme připravili podle svých pozitivních zkušeností z předchozího výběrového řízení a použili parametry, které se nám v loňském roce ekonomicky osvědčily a byly prověřeny Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Náš harmonogram byl nastaven tak, abychom všechny smlouvy podepsali do konce roku 2011 a práce mohly začít hned od začátku toho letošního. V tendru však začali podávat námitky jeho účastníci a začal ho zkoumat ÚOHS. Zahájil správní řízení a vydal předběžné opatření se zákazem uzavírat smlouvy. Tím došlo k téměř dvouměsíčnímu skluzu. Důvody, které ÚOHS k šetření vedly, neznáme. V prosinci ale ÚOHS předběžné opatření zrušil a konstatoval, že tendr je transparentní a v souladu se zákonem. Hned po zrušení předběžného opatření jsme začali smlouvy podepisovat. Máme jich teď podepsáno 48 ze 117 a dále v tom pokračujeme.
* Zpracovatelé dřeva si ovšem stěžují, že zpoždění tendru zavinil nedostatek dříví a že budou muset kvůli tomu omezovat výrobu a propouštět!
My jsme zpoždění rozhodně nezavinili. Jestli tedy firmy omezují výrobu a propouštějí, tak ne kvůli Lesům ČR. Neumím si představit, že by jakákoli pila, která chce pracovat, neměla na konci roku žádné zásoby a po pár dnech údajného výpadku dřeva od Lesů ČR by byla nucena svůj provoz ukončit. Vždyť Lesy ČR nejsou jediným dodavatelem dřeva. Spravujeme necelých padesát procent plochy lesů v naší republice. Jsou tu další dodavatelé, kteří rádi dřevo na trh dodají, protože je to pro ně ekonomicky výhodné. V prosinci jsme navíc přijali celou řadu opatření pro zásobování trhu dřívím. Předřadili jsme u našich závodů ostatní způsoby prodeje dřeva a jejich celoroční dodávky byly přesunuty do prvního čtvrtletí tak, aby byl vykompenzován případný výpadek. Teď v lednu jsme tak na trh dodali o půl miliónu kubíků dříví více než za stejné loňské období. Na nedostatek dříví od Lesů si tedy nemůže nikdo stěžovat.
* Další častou námitkou proti Lesům ČR je vysoká cena dřeva.
Náš podnik cenu dřeva neurčuje ani neovlivňuje. Soutěžíme o ni v transparentním a otevřeném tendru, v němž je jednoznačným a jediným kritériem právě cena. Tu nám nabízejí účastníci tendru a tím oni určují cenu dřeva pro další období. Nemůžeme vybrat jinou než nejlepší nabídku, ani nikoho upřednostňovat, jinak bychom porušili zákon.
* Tendr je pětiletý. Jak tedy bude dál pokračovat?
Tendr je založen na tzv. senátním systému. Znamená to, že každý rok budeme soutěžit o dvacet procent celého objemu území, které spravujeme. Je to výhodné nejen pro nás, ale i pro naše smluvní partnery, kteří díky víceletým smlouvám získávají určitou jistotu. Mohou při řízení své firmy koncepčně pracovat, plánovat, nakupovat potřebné vybavení i investovat.
* Zakázky Lesů ČR bývaly v minulosti předmětem mediálních kauz, ale ty v současné době žádné nejsou. Umíte tedy problémy lépe skrývat?
To určitě ne. Ve většině těchto tzv. kauz šlo o nafouknutou bublinu, která byla uměle živena. Zpravidla se jednalo o stále stejné věci, které přitom nebyly pravdivé. A nové kauzy nevznikají proto, že systém je nastaven tak, že to ani není možné. Náhled na Lesy se změnil. Jsme bráni jako úspěšná firma – a považuji to za skutečný úspěch.
* Neobáváte se, že budete přesto odvolán z funkce?
Svého odvolání jsem se neobával nikdy, protože není v mé moci. Pokud se mě ten, kdo na to pravomoc má, rozhodne odvolat, může tak učinit ze dne na den a já s tím nic nenadělám. Na druhou stranu vím, že za mne hovoří kvalitní výsledky. Podnik je v nejlepší kondici za celou dnes již dvacetiletou historii své existence. Myslím si tedy, že pro úvahy o mém odvolání není důvod.