logo Silvarium tisk
zscr.cz 19.8.2010   

Zemědělský svaz nesouhlasí s argumentací ministra zemědělství.

 

 

Ve své pondělní tiskové zprávě ministr zemědělství Ivan Fuksa uvádí, že ještě v roce 2010 ušetří MZe na investicích, provozních nákladech a dotacích 1,288 miliard korun. Zemědělský svaz si uvědomuje obtížnou situaci státních financí a oceňuje snahu MZe o řešení v úsporách na správních výdajích a mzdách. Zemědělský svaz však zásadně odmítá uvedené další škrty v tzv. národních doplňkových platbách (TOP UP).

 

 

Ministr v tiskové zprávě uvádí, že zemědělci v letošním roce přijdou při vyplacení 3,18 miliardy korun vlivem úspor v rámci TOP UP „pouze" o 2,32 miliardy Kč než by teoreticky mohlo být vyplaceno podle přístupové smlouvy k EU. Tato informace je však mylná. Zemědělci by mohli dle přístupové smlouvy v letošním roce dostat vyplaceno až 7 mld. Kč. Při platbách 3,18 mld. Kč jde o krácení ve výš 55%. Zemědělský svaz proto odmítá další krácení národních doplňkových plateb rovněž z důvodu, že poslanecká sněmovna již schválila úroveň těchto plateb ve výši 4,5 mld. Kč a dále bylo přislíbeno doplnit je o 0,5 mld. Kč.

 

 

Ministr zároveň uvádí, že MZe předpokládá, že zemědělci dostanou v letošním roce lepšího hospodářského výsledku vlivem růstu cen zemědělských komodit. Konkrétně uvádí, že cena potravinářské pšenice je o 41,5% vyšší než loni, cena krmné pšenice o 39,8% vyšší a cena řepky je o 29,4% vyšší než loni. S tím ale také nemůžeme souhlasit. Tento nárůst cen je aktuální v posledních 3 týdnech za kvalitní pšenici i řepku. Zatím se však v této ceně mnoho neobchoduje. Navíc většina obilí je nesklizena a porůstá, jeho prodej bude realizován za podstatně nižší ceny. Přitom ceny placené zemědělským výrobcům se za 1. pololetí 2010 oproti stejnému období loňského dosahovaly 95,6%, tj. byly o 4,4% nižší. Zároveň podotýkáme, že loni byly ceny zemědělských výrobců nejnižší za posledních 10 - 15 let, a proti průměru od vstupu do EU klesly o 11,2%. Podrobný přehled cen hlavních komodit za polovinu roku naleznete v příloze této tiskové zprávy.

 

 

Celoročně předpokládáme nárůst cen i my, ale nikoliv v desítkách procent. Na hospodářský výsledek mimo cen bude mít také dopad vliv nepřízně počasí, kde předpokládáme pokles produkce obilí o 15 -17%, tj. o cca 1,3 milionu tun a pokles produkce řepky o 10%. V současné době je sklizeň zpožděna již o více jak 14 dní. Dosud není sklizeno více než 55 % obilovin a cca 10% řepky. S každým dnem zpoždění tak dochází k poklesu kvality sklizených plodin, jejich horšímu zpeněžení a také růstu nákladů na sklizeň.

 

 

Ing. Miroslav Jirovský, předseda

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě