Věra Štechrová, moderátorka
Ze 102 km2 Křivoklátska se zřejmě stane Národní park. Ministerstvo životního prostředí dnes oznámilo, že brzy zahájí proces jeho vyhlašování. Půjde o 16 % současné Chráněné krajinné oblasti. Konečné slovo bude mít sněmovna. Na území budoucího Národního parku žijí desítky ohrožených rostlin a živočichů, třeba mlok skvrnitý nebo luňák červený. Z rostlin například tis červený nebo mochna bílá. Ze sídel by v Národním parku ležela jen obec Karlova Ves. Další podrobnosti dodáme s Františkem Pelcem ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny, dobrý den.
František Pelc, ředitel, Agentura ochrany přírody a krajiny
Dobrý večer.
Věra Štechrová, moderátorka
Park bude na části území, kde dnes chráněná krajinná oblast. Co se změní pro to území, kde by tedy měl být ten Národní park?
František Pelc ředitel, Agentura ochrany přírody a krajiny
No, tak to území je přírodovědně nesmírně hodnotné a přírodovědci ochranáři přírody dlouhodobě toto území vyhodnocují jako potenciálně jedno z nejcennějších v České republice, a proto ty úvahy o možnosti zřízení Národního parku zde probíhají minimálně 10, 15 let. Cennost je v tom, že tam je velmi pestrá morfologie terénu, která jsou, na kterou Slovák na rozmanitá lesní společenstva relativně málo pozměněna lidským vlivem s obrovským potenciálem přírodní hodnota biodiverzity živočichů rostlin, z nichž některé jste vyjmenovala, tudíž ta zvýšená ochrana je zcela na místě z hlediska těchto aspektů. A data chráněna krajina vlastně bezesporu velmi důležitý nástroj, nicméně ona neposkytuje to nejcennější části, nezajišťuje tu ucelenou péči o to území na takové úrovni jako jako jako by měla být zřízení Národního parku bezesporu přispělo k podstatně kvalitnější péči o toto území, kde by prostě prioritou bylo ochrana tohoto prostředí a účelový management, chtěl bych říct, dejme tomu, extenzivně interpelovat obyvatelný management, který bude produkovat dřevní hmotu na vedlejší.
Celý rozhovor najdete zde