Jablonec n. N. – V průběhu majetkových restitucí byly v četných případech původním majitelům vráceny kromě jiného majetku i lesy. Přirozenou součástí péče o lesní porosty je i těžba dřeva v souladu s lesním zákonem a jeho následný prodej.
Příjem za prodané dřevo podléhá dani z příjmů fyzických osob.
V případě, že vlastník lesa je registrovaným zemědělským podnikatelem, tržba z prodeje dřeva se posuzuje jako příjem z podnikání a do jeho daňového přiznání vstoupí jako příjem podle § 7, který zahrnuje příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti.
Pokud registrovaným zemědělským podnikatelem není, na jeho příjem z prodeje vytěženého dřeva se pohlíží jako na ostatní příjem ze zemědělské výroby podle § 10 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů. I v případě tzv. ostatního příjmu ze zemědělské výroby však může daňový poplatník velice výhodně použít tzv. výdajový paušál ve výši 80 %.
Jestliže např. v roce 2011 činily jeho tržby z vytěženého dřeva 50 000 Kč, využitím 80% výdajového paušálu vytvoří náklady ve výši 40 000 Kč a dílčím daňovým základem pak bude 10 000 Kč.
Zákon o daních z příjmů osvobozuje ostatní příjmy podle § 10 odst 1) písm. a), kam patří i prodej dřeva ze zemědělské výroby neprovozované podnikatelem, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč.
Pro úplnost dodávám, že příjmem poplatníka z výše uvedeného příkladu není základ daně ve výši 10 000 Kč, nýbrž hodnota tržby z prodeje dřeva ve výši 50 000 Kč, což je více než 20 000 Kč, takže se o osvobozený příjem nejedná.