logo Silvarium tisk

VÁCLAV JANOUŠ

František Krejčí šéfoval Správě Národního parku Šumava od března 2007 do listopadu 2010. Výsledky auditu, které zveřejnila MF DNES, ukazují na to, že pod Krejčím se v parku děly nestandardní věci.

PRAHA Podle auditu šumavského parku, jehož některé závěry před několika dny zveřejnila MF DNES, se za bývalého ředitele národního parku Františka Krejčího prodávalo podezřele bez kontroly vytěžené dříví. Také se rozdělovaly veřejné zakázky na menší, aby nemuselo být výběrové řízení, nebo se připravovala výběrová řízení na míru konkrétním firmám. To jsou velmi závažná nařčení. Přesto byl Krejčí včera při rozhovoru pro MF DNES na první pohled naprosto klidný. V pražské kavárně Slavie u Národního divadla vysvětloval, že se nebojí jakéhokoliv vyšetřování a všechny pochybnosti vyvrátí.

* Kdy jste se dozvěděl, že si ministerstvo nechává zpracovat audit?

Věděl jsem, že si jej ministerstvo zadalo před rokem a něco, ale zůstal jsem klidný, protože jsme byli kontrolovaní ze všech stran a za celou dobu nenalezli žádné chyby. Vůbec jsem si nepřipouštěl, že by našli jakoukoliv fatální nebo skandální pochybnost. Ani mi to nijak nebylo zdůvodňované. A závěry z auditu jste mi četl první vy.

* Spekuluje se o tom, že vám v listopadu 2010 bylo řečeno, že je podezření, že se na správě parku dějí věci na hraně zákona, a vy jste pak rezignoval.

Časově by to nesedělo. Já rezignoval v listopadu a teprve pak si ministerstvo zadalo audit.

* Třeba právě proto, že tam byly pochybnosti.

Ne, to vůbec. Ministr Pavel Drobil byl pátý ministr, který byl mým nadřízeným. A má tehdejší práce ředitele se nedá dělat bez jasné konkrétní spolupráce a názorové shody s ministrem životního prostředí. A když přijede ministr na první návštěvu na Šumavu a rovnou za našimi tehdejšími oponenty, tak mi už tehdy bylo jasné, že mu „umyjí” hlavu a použijí proti nám všechny možné argumenty. Bylo mi jasné, že je konec

* Vraťme se k auditu. Když říkáte, že jste závěry neviděl, a já vám je tu ukazuji, tak co na to říkáte? Je tedy audit podle vás zmanipulovaný, když popisuje pochybné praktiky?

To jsem nikdy neřekl. Je to běžný výsledek auditu u organizace ve veřejné správě. Není tam nic, co by bylo překvapivého nebo absolutně nepravdivého, ale ani nic, co by ukazovalo na porušení zákona. Navíc 90 procent nesrovnalostí je ve fázi potenciálních nesrovnalostí. Běžná praxe je, že audit najde díry v systému, ty se zalepí a pak se ověří, jestli jsou zalepeny správně.

* Dobře, ale když audit odhalí, že výběrová řízení byla rozdělována na menší a další...

... To by ale musel být doložen záměr a žádný záměr v tom nebyl. Každý případ, kdy se jednalo o podlimitní zakázku, tak se musel řídit směrnicí, kterou jsme vydali. My jsme postupně obměnili systém vnitřních směrnic pro chod a fungování správy.

* Takže si myslíte, že každé připomínkované výběrové řízení jste schopen obhájit stejně jako další věci, na které audit poukazuje?

Kdyby to bylo potřeba, tak samozřejmě.

* Zaměřme se teď na prodej dříví, které je tam také popsáno. Od roku 1993 o něm rozhodoval jeden člověk, který neměl žádnou kontrolu a sám rozhodoval o cenách. Proč to nikdo neřešil a nebyl určen větší tým?

Za mě to nebylo tak, že by to byl jediný člověk bez nadřízeného. Každého zajímalo, aby prodej dříví běžel transparentně, všichni ředitelé jsme jej kontrolovali, prodej dřeva prověřovala i kontrola z ministerstva životního prostředí a Nejvyššího kontrolního úřadu. Ceny dříví se určovaly podle statistických propočtů, které jsou zveřejňovány v odborné literatuře, a my jsme kvartálně naše ceny přizpůsobovali cenám na trhu.

* Nebyl by ale ceník objektivnější, kdybyste vyhlásili aukci nebo výběrové řízení?

To jsme chystali jako jedno z opatření - elektronický prodej, aukce. Chtěli jsme to spustit v lednu 2011. A můj nástupce pan Jan Stráský to pak zavedl.

* Ano, park nyní prodává 10 až 15 procent dříví v aukcích. Ale mohl být tedy prodej dříví objektivnější už dřív, ne?

Nevím, jestli objektivnější. Jde o to, že každý dobrý hospodář chce co nejlevněji nakupovat a co nejdráže prodávat. A o to jsme se snažili i my. Hlídali jsme prodej dříví právě třeba porovnáváním našich ceníků se situací na trhu v Česku i střední Evropě. Je třeba ale nezapomenout, že jsme pracovali v době větrné a pak kůrovcové kalamity a bylo potřeba dříví rychle vytěžit, rychle prodat.

* Právě šumavský park mohl ale udávat cenu dříví na trhu, ne?

Samozřejmě. Národní park ale není celá Šumava. Kromě správy parku tam jsou ještě další dva hospodáři - Lesy ČR a Vojenské lesy a statky. Ti si také určují své ceny.

* Vy jste říkal, že je třeba dělat na Šumavě vše transparentně. Neměl se tedy i audit ukázat šumavským starostům?

Kontroly ministerstva financí nebo Nejvyššího kontrolního úřadu si může kdokoliv najít. Toto byl vnitřní audit a je na ministerstvu, jak s ním naloží. Patrně ale nic nebylo tak závažné, aby to stálo za slovo vůči šumavskému regionu. Proč by to měli říkat šumavským starostům?

* Správa parku je na Šumavě velký hráč a život lidí tu významně ovlivňuje.

Když se udělá audit Lesů ČR, myslíte, že to někdo říká starostům? Toto ani nikdo neví. Tohle prostě vyplývá ze situace, která na Šumavě je a která je zpolitizovaná. Vždyť víte, kolik nesmyslů a nedorozumění se na Šumavě řeší. Jedna strana chce najít něco na tu druhou.

Když přijede ministr na první návštěvu na Šumavu a rovnou za našimi oponenty, tak mi už tehdy bylo jasné, že mu „umyjí” hlavu a použijí proti nám všechny možné argumenty.

PROFIL František Krejčí (50 let) Narodil se v Rejštejně na Šumavě. Ředitelem šumavského parku byl od března 2007 do listopadu 2010. Zažil čtyři ministry životního prostředí a až nástup pátého (Pavel Drobil) jej z horké židle vyhnal. Předtím pracoval na Státním fondu životního prostředí. Vystudoval lesnickou fakultu na vysoké škole zemědělské.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě