Kraj Plzeňský
VÁCLAV JANOUŠ
Starosta Modravy Antonín Schubert se ve středu odpoledne rozhlížel před obecním úřadem a místním infocentrem a pravil: „Tolik lidí tu není ani v hlavní sezoně.”
Všichni u toho chtěli být
Přímý přenos debaty Martina Veselovského v Českém rozhlase Radiožurnálu o budoucnosti Šumavy z Modravy přilákal snad všechny, kteří kdy do vývoje lesů v národním parku hovořili. Starousedlíci i lidé čerstvě přistěhovaní, současní i bývalí starostové obcí, lesníci, vědci, lidé točící se kolem dřevozpracujícího průmyslu i ekologičtí aktivisté se začali na bahnitém plácku před úřadem shromažďovat hodinu před začátkem.
Antonín Schubert patřil mezi čtveřici, kterou si do rozhlasové diskuse moderátor Veselovský pozval. U mikrofonu se starosta Modravy sešel s novým ředitelem šumavského národního parku Janem Stráským, biologem z Jihočeské univerzity Janem Zrzavým a Jaromírem Bláhou z Hnutí DUHA.
Pár minut před začátkem živého vysílání bylo jasné, že příznivci Stráského mají v sále drtivou převahu. Když z reportáže o vývoji Šumavy v posledních letech promlouval Jaromír Bláha, lidé v hledišti hlučeli. „Je to banda teroristů! Zmetci!” hlasitě kritizoval Bláhu jeden ze starších lesníků, sedící v poslední řadě.
Aktivista versus šéf parku
Avšak ekologický aktivista se zastrašit nedal. V úvodu se zostra pustil do Stráského a jeho plánů, jak zasahovat proti kůrovci. „Aniž by se s námi bavil, tak dal materiál kde by chtěl zasahovat ministrovi. Ten plán počítá, že těžařské firmy vstoupí do samého srdce Šumavy, do rašelinišť, do slatí a pralesů. Plánuje také letecké postřiky lesů,” prohlásil Bláha a v publiku to znovu začalo vřít. Opět padala slova o nesvéprávnosti.
Jan Stráský jen poklidně kroutil hlavou. „Nikdy jsem neřekl ani slovo o leteckých postřicích,” kontroval a lidé tleskali. Stráský pokračoval: „Obě strany sporu překvapilo, jak obrovskou přírodní sílu jsme pustili ze řetězu ve formě kůrovce.”
Co na to vědec?
A zase se kroutilo hlavou. Tentokrát s ní hýbal vědec Jan Zrzavý. „Myslím, že překvapujícího na tom není vůbec nic. Když na horské smrčiny přijde tu kůrovec, tu Kyrill, tak odumírají velké plochy,” prohlásil
V podobném duchu pokračovala debata hodinu a půl. Že by přinesla dohodu stran, asi nikdo nečekal. Naopak ukázala, jak moc jsou si vzdáleni ti, kteří chtějí kůrovcové stromy kácet, a ti, co chtějí přírodu ponechat přírodě.