VÁCLAV JANOUŠ
Aktivisté bránící kácení stromů vymýšleli fígle na policisty a úřady, aby mohli zůstat v lese. Do sporu se zapojili i vědci a politici
MODRAVA To, co na začátku blokády šumavských lesů ekologičtí aktivisté rezolutně odmítali, včera dopoledne udělali. Přivázali se řetězy ke stromům, aby zabránili dřevorubcům je pokácet.
Příliš jim to nepomohlo – policisté s nůžkami na železo řetězy přeštípli a aktivisty odvezli na výslech. Dnes bude blokáda lesů, ve které jde o spor, zda kácet kůrovcem napadené stromy, či nikoliv, pokračovat. Na místě bude opět zhruba padesátka aktivistů a stejný počet policistů.
„Bráníme lesy, jak se dá, pravda je, že nás policie trochu přečíslila. Přál bych si, aby přijelo tak tři sta lidí,” hodnotil už dvanáctý den na bojišti u Ptačího potoka nedaleko Modravy jeden z organizátorů protestu Mojmír Vlašín.
Včerejšek však spíše než velkou blokádu připomínal souboj slov a papírů. Hlavně aktivisté se snažili vymyslet, jak v lesích zůstat. A dařilo se jim. Když Hnutí Duha zakázal pobyt v lesích klatovský soud svým rozhodnutím, že nesmí bránit v těžbě, odjeli tři lidé. Zbytek zůstal. „Nejsme žádní členové ani zaměstnanci Hnutí Duha, nás se verdikt netýká,” zdůvodňoval jeden z aktivistů.
Fígl jim vyšel. Stejně jako další, kdy se do lesů dostali i vědci zabývající se problematikou Šumavy roky. Když je policisté chtěli z lesů vykázat, argumentovali tím, že se snaží místo monitorovat z vědeckého hlediska a rozhodně prostor nijak neblokují. Nebo trik, kdy uposlechli policii, aby z lesů odešli, ale vrátili se do porostů o pár metrů dále či na jiném místě v lokalitě. Už v předvečer včerejší blokády předpovídal starosta Modravy Antonín Schubert, že se na události budou chtít přiživit další politici a Modravě vše jen uškodí. „Ve spojení se spřátelenou politickou reprezentací za podpory spřátelených vědců se budou snažit politicky profitovat na mediálním zájmu o toto šumavské téma,” odhadoval starosta Modravy Antonín Schubert.
A nepletl se. Kromě vědců, kteří nabídli řediteli parku své odborné znalosti, když zastaví kácení, se ozvali i politici. Například bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan (TOP 09) se postavil za ekologické aktivisty, a obvinil dokonce správu parku, že mění tabule určující první zónu parku, tedy velikost míst ponechaných divoké přírodě.
Blokádu naopak odsoudil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS. Podle něj aktivisté překračují pravidla demokratické společnosti. „Dle mého aktivistům nejde o přírodu, ale o vlastní zviditelnění,” řekl Sobotka.
Blokáda bude pokračovat i dnes. Aktivisté jsou odhodláni vytrvat, dokud jich bude dostatek. Policisté zase připraveni přijet, kdykoliv se budou pohybovat v místech, která jsou označená ke kácení.
Správa parku tvrdí, že kácení tří tisíc stromů, které má vyznačené, je v souladu se zákonem. „Zásah nezpochybňuje ani Česká inspekce životního prostředí. Ve svém prohlášení uvedla, že v tomto období není v této lokalitě nutná výjimka kvůli tetřevům hlušcům,” komentoval mluvčí správy parku Pavel Pechoušek.
Ekologičtí aktivisté dnes zvolí pravděpodobně opět jiný způsob, jak kácení stromů blokovat. Spekuluje se o tom, že by se mohli pokusit lézt do korun stromů, odkud by bylo pro policii obtížnější je dostat. „Nebudeme dopředu říkat, co chystáme, ale máme něco připraveno,” dodal organizátor blokády Mojmír Vlašín.
Policie včera odvezla na služebnu do Kašperských Hor čtyři aktivisty. Stejný počet lidí zde skončil i v pondělí.