Jihočeská organizace hnutí STAN soudí, že by návrh zákona o Šumavě měl být vstřícný také k lidem, kteří žijí v obcích na území Národního parku.
V pondělí to řekl předseda jihočeské organizace Starostové a nezávislí (STAN) Jaroslav Houba.
Podle STAN by měl zákon připravovaný ministerstvem životního prostředí jasně vymezit území I. zóny národního parku. "Ta by měla být pokud možno scelená a její rozloha by neměla přesáhnout 25 procent plochy parku. Dále by v I. zónách neměly být intravilány obcí, protože to brání jejich rozvoji. Ze stejného důvodu pak prosazujeme převedení státních pozemků, které leží na území obcí v třetí zónách parku, do jejich vlastnictví. Nechceme totiž, aby obce byly dále vystaveny šikaně státních úředníků, kteří často pod nesmyslnými záminkami kvůli údajně ochraně životního prostředí brání obcím ve výstavbě a nepřímo je tak připravují o nová pracovní místa," řekl Houba.
Hnutí STAN oceňuje, že současné vedení Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava v čele s ředitelem Janem Stráským, je k obcím vstřícnější, než tomu bylo za jeho předchůdců. "Rovněž také podporujeme rozvoj turistického ruchu na Šumavě včetně výstavby nové lanovky na Hraničník, která by propojila území České republiky s rakouskými lyžařskými středisky a zamezila nesmyslnému objíždění lyžařů automobily šumavskou přírodou. Znamenalo by to zvýšení možnosti pracovních příležitostí a zklidnění škodlivého pohybu turistů v okolních obcích a samotném parku," dodal Houba.
"Pro další generace chceme Šumavu zachovat zdravou a krásnou. To ovšem znamená i zásah proti kůrovci v I. zónách Národního parku do doby, než se podaří najít účinnější způsob než je zdravotní kácení. I to je ale pořád lepší řešení než devastovaná krajina s pahýly stromů a totálně změněným lesním klimatem zničeným kůrovcem," doplnil Houba.
Starostové nesouhlasí také s jednáním stínové vědecké rady parku a jejich předkládáním ultimativních požadavků, jejichž splnění si chtějí vynutit hrozbou odchodů z jednání komise, jmenovanou ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou, která má za úkol připravit návrh zákona o Šumavě.
"Tito lidé nemají zájem na kompromisu a zachování zelené Šumavy, ale chtějí za každou cenu prosadit jenom své představy. Ovšem jejich vize Šumavy jako obrovské botanické zahrady uprostřed relativně malé civilizované Evropy je scestná a nebezpečná. Zdejší rozloha chráněného šumavského území se nemůže srovnávat s daleko většími národními parky v severní Americe nebo Africe, které si ekologická sdružení berou za vzor," uzavřel Houba.
(bk, mfx, foto: arch.)