Josef Dvořák
Navzdory názorům vědců i ekologů schválili zastupitelé Plzeňského kraje jednohlasně napříč celým politickým spektrem návrh zákona o Národním parku Šumava, jehož hlavním cílem je ochránit oblast před neustále se rozšiřující kůrovcovou kalamitou. Pro návrh hlasovalo všech 33 přítomných zastupitelů, proti nebyl nikdo a nikdo se také nezdržel hlasování.
„Na přípravě zákona jsme pracovali společně s Jihočeským krajem zástupci šumavských obcí a řadou nezávislých odborníků dva roky. Jde o kompromisní řešení, které se snaží optimálně skloubit často velice rozdílné názory všech zainteresovaných stran," řekl pro ParlamentníListy.cz radní pro oblast životního prostředí Petr Smutný (ČSSD), který netajil radost z toho, že zastupitelé návrh přijali. „Zákon nyní putuje do Poslanecké sněmovny a Senátu, pokud by ji podepsal i prezident, mohla by vejít v platnost už 1. ledna 2012.
„Nebude jednoduché tento zákon ve sněmovně prosadit, čeká nás ještě spousta těžké práce," uvedl poslanec Václav Votava. „Situace na Šumavě si ten zákon zaslouží," uvedl jeho kolega Vladislav Vilímec," který rovněž potvrdil, že to s prosazením zákona ve sněmovně bude velmi obtížné.
Zastavíme kůrovce
„Legislativní úprava by měla především zastavit kůrovce, který raketovým tempem devastuje šumavské smrkové porosty. Takzvané bezzásahové území by mohlo být pouze v první zóně parku, tedy maximálně na 18 procentech jeho rozlohy, na zbytku rozlohy parku by člověk mohl proti kůrovci efektivně zasahovat," vysvětluje Petr Smutný.
Ve druhé a třetí zóně parku by měl přičiněním člověka postupně vznikat smíšený les, mezi smrky se budou vysazovat jedle a listnáče. „Rychle rostoucí smrkové monokultury nejsou původním šumavským porostem, vysázeli je zde lidé, protože pravý šumavský les padl za oběť sklářskému průmyslu a výrobě dřevěného uhlí. Když na Šumavě obnovíme pestřejší lesní porost, příroda už si v budoucnu s problémy typu kůrovce poradí sama," uvedl radní Smutný.
Péči o šumavské lesy a jejich revitalizaci by podle návrhu zákona měla za úkol nová obecně prospěšná společnost. Jejím zřizovatelem by byl národní park. Ve vedení této neziskové společnosti by byli zástupci národního parku, ministerstev životního prostředí a zemědělství, Plzeňského kraje, Jihočeského kraje a šumavských obcí. Obecně prospěšná společnost by navíc zaměstnávala zejména lidi žijící na Šumavě, kde je minimum pracovních příležitostí.
Šumava se otevře lidem
Radní chtějí Šumavu více otevřít lidem. „V návrhu zákona počítáme s tím, že turisté budou mít možnost využívat běžně zpevněné cesty, kterými je Šumava protkána a které se nachází v první zóně parku. Není důvod, proč by tam lidé nemohli chodit. Pokud se naskytne nějaký ochranářský důvod, například hnízdění tetřevů hlušců, může být cesta samozřejmě dočasně uzavřena," říká Petr Smutný. V návrhu zákona je seznam takových cest, které by mohli turisté v prvních zónách využívat. Zákon jsme však mnohem dál, trvale žijící lidé by měli mít přístup do oblasti prvních zón i mimo vyznačené cesty.
Zákon pamatuje i na šumavské obce, které jsou nyní doslova sešněrovány v područí vedení parku, jenž jim brání v jakémkoliv rozvoji. „Návrh zákona zahrnuje zřízení čtvrté zóny, která bude určena pro rozumný rozvoj obcí. Ve čtvrté zóně, jež představuje šest procent rozlohy národního parku, by měla mít jen omezené možnosti zásahu Správa NPŠ, což by prospělo obcím," uvedl radní Smutný. Ten na závěr vyjádřil obavy z toho, že nebude-li zákon o Národním parku Šumava v dohledné době přijat, žádný další zákon už do budoucna potřebovat nebude, protože celou oblast zničí kůrovec," dodal Smutný.
Hnutí Duha: Zákon na zrušení národního parku
Zcela odlišný názor na návrh zákona o Národním parku Šumava má ovšem Jaromír Bláha z Hnutí Duha. „Není to návrh zákona o národním parku, nýbrž o zrušení národního parku. Většina parku se má otevřít developerským projektům a řídit se pravidly lesního zákona, která platí pro komerční lesy určené k pěstování a těžbě dřeva. S národním parkem to nemá nic společného."
„Pikantní je také bod, podle kterého se napříště zruší výběrová řízení na práce v lese a veškeré zakázky bude park povinně dávat jedné společnosti, kde většinu křesel ve správní radě dostanou regionální politici. Tohle mluví za všechno. Vůbec nejde o kůrovce nebo rozvoj obcí a další výmluvy, kterými se krajští politici léta zaštiťovali. Pouze chtějí dostat obchod se dřevem pod svoji přímou kontrolu," tvrdí ekolog Bláha.