JAROSLAV NEDVĚD
Kraj posílá do parlamentu návrh, jak změnit pravidla a poměry v národním parku. Ekologové se obávají zásahů do cenných přírodních oblastí
Proti kůrovci. Pro jednodušší kácení stromů v nejpřísněji chráněných oblastech. K prosazování zájmů obcí i podnikatelů. Proti představám přírodovědců a aktivistů. K tomu všemu má mimo jiné sloužit zákon o Nár. parku Šumava, jehož návrh včera schválili zastupitelé Plzeňského kraje. Ti jej nyní pošlou do sněmovny. Pak začnou vyjednávání, aby norma měla šanci získat souhlas parlamentu. Ten by se jím mohl zabývat ještě letos. Poslanci zvolení v kraji návrh podporují.
Přijetí zákona by znamenalo podstatný zvrat poměrů v největší přírodní rezervaci v Česku. Například výrazné omezení rozlohy nebo i zánik tak zvaných bezzásahových oblastí, které jsou ponechány přirozenému vývoji.
Krajští zastupitelé zákon podporují a včera jej označovali za pokus zachránit zbytky kůrovcem zdevastované Šumavy. Naproti tomu vědci a ekologičtí aktivisté tvrdí, že přijetí zákona odsoudí park k zániku. „Za poslední dva roky se situace na Šumavě dramaticky změnila. Kůrovcová kalamita pokročila,” argumentoval krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD). Ten v návrhu vidí především nástroj, kterým lze kůrovce zastavit. Smutný tvrdí, že na šesti tisících hektarů parku stojí uschlé stromy a na 40 tisících hektarů se dřevo kvůli kůrovcové kalamitě vytěžilo. Návrh počítá s tím, že první nejpřísněji chráněné zóny by tvořily 18 procent rozlohy parku. Smutný prohlásil, že by se jednalo o bezzásahové oblasti. V návrhu se ale zásahy do prvních zón připouštějí.
Dosud takzvané bezzásahové území zabírá zhruba třetinu rozlohy parku, který má celkem téměř 180 tisíc hektarů.
Návrh zákona předpokládá, že by se o les v parku starala nová obecně prospěšná společnost. Tu by řídili zástupci krajů, obcí,ministerstev životního prostředí a zemědělství. „Společnost by zasahovala proti škůdcům, prováděla výsadbu. Mohlo by to umožnit zaměstnat místní lidí,” sdělil Smutný.
Naproti tomu zástupci ekologického Hnutí Duha pokládají návrh zákona za hrozbu pro přirozený vývoj cenných přírodních oblastí.
„Není to návrh zákona o národním parku, nýbrž o jeho zrušení. Developery, těžařské firmy a spekulanty s pozemky či jejich politické spojence dosud drželo na řetězu, že národní park podléhá zákonu o ochraně přírody a krajiny. Plzeňský návrh je ze řetězu vypustí,” uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Plánovanou obecně prospěšnou společnost pokládá za nástroj, který posílí vliv politiků hospodaření na Šumavě. „Nejde o kůrovce nebo rozvoj obcí. Pouze chtějí dostat obchod se dřevem pod svoji přímou kontrolu,” konstatoval Bláha.