PRAHA – Těžba dřeva ve státních lesích je podle lesnických a dřevařských firem po Novém roce ohrožena. Za vším jsou podle Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS) prozatímní pravidla pro těžbu dřeva vyhlášená na příští rok a také květnové zrušení šestnáctimiliardového tendru.
KLDS proto na včerejší tiskové konferenci vyzvala ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS) k personálním změnám ve vedení státního podniku Lesy ČR (LČR). Rada KLDS je přesvědčena, že současné vedení LČR nemá schopnost řešit situaci v lesnicko-dřevařském komplexu
tak, aby zamezilo negativnímu dopadu na ekonomiku odvětví se všemi průvodními jevy v sociální oblasti, které především výrazně ohrozí zaměstnanost, stojí v prohlášení KLDS. Podle jejího prezidenta Tomáše Hrubce je příčinou zejména špatná komunikace.Pokud se odvolá kdokoliv jiný než ten, kdo firmu řídí, tak je to zvláštní.
My nejsme oprávněni diktovat, kdo tam má být a kdo tam nemá být, ale je třeba, aby tam byl partner, se kterým tuto velice složitou a komplikovanou situaci budeme řešit, vysvětluje Hrubec a reaguje tak na to, že ministr Fuksa před několika dny vyměnil "pouze" celou dozorčí radu státního podniku. Stínový ministr zemědělství KSČM Pavel Kováčik Haló novinám řekl, že je především nutné zajistit, aby ve vedení Lesů ČR neměla žádná profesní skupina převahu. Nejsem si jist, zda by nyní další personální změny zajistily to, čeho se lesníci a dřevaři bojí, tedy pokračování těžby od začátku příštího roku, doplnil člen zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Josef Šenfeld (KSČM).
Podle konfederace vypsání výběrových řízení pro práce v lese až po 15. září neumožní podepsání příslušných smluv do konce letošního roku. Hrozí to, že lesnické společnosti nebudou od 1. ledna pracovat. Obrovská hrozba pro zpracovatele v této republice je ta, že nebudou mít dřevo z těžeb, které se neuskuteční. Situace je možná ještě vážnější, než naznačuji. Naše lesnické společnosti v podstatě nevědí, co budou po Novém roce dělat, podotkl Hrubec.