Trhy & ekonomika
Stanislav Ptáčník
Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) o koncepci hospodaření v Lesích ČR:
* V posledních týdnech se znovu rozhořely diskuse o návrhu koncepce hospodaření v Lesích ČR, takzvané Dřevěné knize. Máme se začít bát o státem spravované lesy?
Rozhodně ne, tuzemské lesy jsou v nejlepší formě za dlouhá desetiletí. Každý rok jich trochu přibude a díky čistšímu vzduchu jsou výrazně zdravější než před dvaceti lety. Tak jste to ale asi nemyslel, že?
* Nikoliv. Spíše jde o to, zda soukromé těžařské firmy nenadělají ve státních lesích „tunely” a zda je nevydrancují, jak před tím varují někteří ekologičtí aktivisté?
Nic takového nehrozí. O tom, kolik stromů bude pokáceno a jakým způsobem, nerozhodují lesnické firmy, ale státní podnik Lesy ČR podle schválených lesních hospodářských plánů. Lesnické plánování je v České republice na špičkové úrovni uznávané i zahraničními odborníky a neumožňuje žádné manipulace.
* Chcete z Lesů ČR získat pro stát více peněz. To ale přece znamená, že se bude víc dřeva prodávat, a tím i více stromů kácet?
V žádném případě. Kácet se bude stejně, ale Lesy ČR jednoduše dostanou za stejný objem dřeva víc peněz. Více peněz dostanou proto, že zakázky vyhrají firmy, které v otevřené soutěži nabídnou nejlepší cenu. Státní podnik ukončil spolupráci s nepříliš transparentním prostředníkem a takovou otevřenou soutěž jsme rychle vypsali již na rok 2011.
* S jakými výsledky? Získají Lesy ČR skutečně od firem víc? Pokud je známo, vítězové tendrů se do podpisu smluv moc nehrnou. A zpracovatelé si stěžují, že na trhu je dřeva nedostatek...
Byli jsme příjemně překvapeni. V tuto chvíli již víme, že výnos pro stát by měl být nejméně o tři miliardy větší než v loňském roce. To je přece úžasný výsledek. Tři miliardy ročně jsou pro státní lesy obrovské peníze, o tolik třeba jde v nynějším sporu o platy doktorů.
* Hodně se diskutuje právě o navrhovaném způsobu prodeje. Lesy ČR prý budou prodávat dřevo lesnickým firmám, aniž by věděly, kolik a jak kvalitní to dřevo vlastně je. Je to pravda?
Není. Firmy v soutěži nenabízejí cenu za finální objem dřeva. Nabízejí jednotkové ceny za jednotlivé typy dřeva, které se podle kvalifikovaného odhadu na daném území nachází. Platí pak ale podle skutečného objemu a kvality dřeva. Stromy k pokácení označí pracovník Lesů ČR a ten pak také zkontroluje objem a kvalitu dřeva ještě předtím, než ho těžařská firma převezme a odveze z lesa.
* Nemůže se tedy stát, že by se dřevo z lesa ztrácelo bez evidence a bez zaplacení? Vždyť i v kauze Drobil (exministr životního prostředí Pavel Drobil byl v letech 2007 až 2010 předsedou dozorčí rady Lesů ČR – pozn. red.) padla v souvislosti s hospodařením v Lesích ČR slova o „krádežích za bílého dne”.
To se velmi pravděpodobně dělo. Slýchám, že systém doposud rozhodně nefungoval perfektně. Ne každá lesnická firma a každý zaměstnanec lesů byli asi poctiví, i když zatím nikdo důkazy o nějakém konkrétním případu nedonesl. Tomu ale učiníme přítrž. Zavedeme kontrolní systémy a mechanismy, které takové krádeže znemožní.
* Nechtěl jste spíše říci – omezí? To chcete uhlídat každý strom v lese?
Každý stroj, harvestor nebo auto, které vjedou do lesa, budou mít na sobě čip průběžně posílající informace o jejich pohybu do centrály Lesů ČR. To zamezí případné zpětné manipulaci se záznamy. Vědci už vyvinuli metodu, jak zpětně – podle pařezů – dopočítat objem a kvalitu vytěženého dřeva. Dokážeme tedy kontrolovat firmy i poté, co si dřevo z lesa odvezou. Uvažujeme i o tom, že kontrolní systém doplníme firmami, které by byly motivovány pouze odměnou za odhalenou krádež. Výhodou systému, kdy státní podnik dřevo prodává takzvaně „u pařezu”, je i to, že riziko krádeží při dopravě dřeva z lesa už nesou lesnické firmy.
* Můžete ještě stručně vysvětlit, proč si Lesy ČR nemohou obdobně jako soukromí vlastníci dělat všechny práce v lesích ve vlastní režii a samy si dřevo i prodávat?
To už nejde. Veškerá infrastruktura, lesnická technika a vybavení nezbytné pro práce v lesích a prodej dřeva byly privatizovány již v roce 1992. Od té doby státní podnik Lesy ČR využívá k obhospodařování lesa služeb soukromých firem. Cesta zpět již není. Od těchto lesnických firem ale musíme jako správci státního majetku dostat dobré podmínky a pořádně je kontrolovat. A to je i podstatou naší koncepce.