logo Silvarium tisk

Ivana BÁRTOVÁ, moderátorka
Jak líp zadržet vodu v lese, zjišťují taky výzkumníci z brněnské Mendelovy univerzity. Zřídili kvůli tomu síť tzv. hydrologických stanic, kterými měří průtoky. Podle toho pak regulují, kolik je potřeba zachytit vody v nádržích. Už teď díky tomu ví, že déšť ze začátku srpna jejich školnímu lesu pomohl, ale jen krátkodobě.

Veronika ČERVINKOVÁ, redaktorka
Žáby, hmyz i rostliny. Obývají les a potřebují jeho vodu. Po nedávných deštích je jí na území školního lesního podniku Křtiny podle Petra Kupce z Mendelovy univerzity víc.

Petr KUPEC, výzkumní, Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita
Takto krátká epizoda srážek stromům jako takovým víceméně nepomůže, můžeme však mluvit o nějakém nadlepšení, 0,45 vteřinových litrů tady v této lokalitě je výrazně podprůměrných oproti obdobím letním včetně těch suchých let.

Veronika ČERVINKOVÁ, redaktorka
Výzkumníci to tady měří pomocí pěti hydrologických stanic. Nejprve umístěné čidlo nad vodní hrází vyšle ultrazvukový signál směrem k vodní hladině. Změří délku prodlevy a pak výsledek odešle každých 15 minut do stanice. Data, která slouží k efektivnějšímu vodnímu hospodaření, aby správci věděli podle výšky průtoků, kolik upustit vody ze záchytných nádrží. Teď jsme u jednoho ze zdejších rybníků. Jak je vidět, tak vody je v něm po deštích dost a ještě nějakou dobu bude, protože odtok z něj se řídí právě taky daty naměřenými nahoře hydrologickými stanicemi.

Petr KUPEC, výzkumní, Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita
Myšlenkou tady bylo zajištění tzv. minimálního průtoku, aby z toho lesa opravdu jako odtékala nějaká voda, která potom vlastně slouží té krajině pod lesem.

Veronika ČERVINKOVÁ, redaktorka
Na hodnocení letošního roku je podle něj ještě brzy. Celkově se ale podle pracovníků z projektu Intersucho nasycení půdy zlepšilo.

Milan FISCHER, výzkumný pracovník, CzechGlobe
Lesní porosty zde byly ve stresu suchem, nicméně když se podíváme na situaci v srpnu, dostáváme se z těch červených barev do zelených barev až modrých barev, což znamená šedesátiprocentní nasycení půdní vláhou.

Veronika ČERVINKOVÁ, redaktorka
Aby vydržela, chtějí výzkumníci Mendelovy univerzity ve svém lese v blízké době zachytávání vody ještě vylepšit. Třeba přehrazením některých bystřin. Veronika Červinková, Česká televize, Křtiny.

Ivana BÁRTOVÁ, moderátorka
A ještě doplním, jaký je výhled počasí, meteorologové vydali hned dvě výstrahy. Varují jednak před vysokými teplotami přesahujícími 31 °C, to platí do zítřejšího večera, a pak ve středu odpoledne a večer můžou přijít bouřky s intenzivními dešti a kroupami.

Reportáž najdete zde

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě