Dobrin Stojčev
První tři obyvatele má záchranná stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperka, kterou na konci listopadu loňského roku otevřela Správa Národního parku Šumava. V Klášterci našel domov zraněný výr velký, krkavec velký a poštolka obecná, řekl agentuře Mediafax mluvčí parku Pavel Pechoušek.
Tři ptáci, kterým jejich vážné zranění znemožnilo návrat do přírody, sem byli převezeni ze záchranné stanice, která funguje při Muzeu Šumavy v Kašperských horách. Podobně budou ochránci zvířat postupovat i v dalších případech. Část ze zdejší klientely by měla být postupně převezena do záchranné stanice na Klášterci.
„Hlavně by mělo jít o živočichy s trvalým handicapem. Já se budu dál starat a piplat mláďata, která se k nám dostanou,” vysvětlil Ivan Lukeš, vedoucí záchranné stanice v Kašperských Horách.
Záchranná stanice pro handicapovaná zvířata funguje na Klášterci v rámci Ekologického centra, kde je pro děti ze základních i středních škol k dispozici multifunkční sál. V něm pro ně budou zaměstnanci Správy parku organizovat různé prezentace a přednášky.
Záchranná stanice hodlá využít také vlastní kvalitní kamerový systém, který se dá využít i při mapování života zraněných zvířat. „Můžeme natáčet a sestříhat vlastní videa o tom, jak jsme zvíře přijali, léčili a potom ho vrátili do přírody,” uvedl Miloš Juha, vedoucí Zoologického programu Správy Národního parku Šumava a autor myšlenky vzniku Ekologického centra.