(zku)
PRAHA - Dnes je poslední den, kdy se může veřejnost vyjádřit k Zásadám územního rozvoje (ZÚR) Jihočeského kraje, v nichž je zahrnuta rozvojová koncepce. Ekologické organizace Hnutí DUHA, Calla, Okrašlovací spolek Zdíkov a Přátelé Šumavy varují, že se kvůli ní přemění jižní část Šumavy na lunapark.
V rozvojové koncepci, podle které se budou tvořit nové územní plány, jsou zahrnuty některé z kontroverzních projektů, jako je lanovka přes první zónu Národního parku Šumava na Hraničník, rozšíření silnice z Nové Pece na Zadní Zvonkovou, golfové hřiště ve Stožci, velký lyžařský areál na Špičáku nebo sjezdovka na Boubíně. „Výstavba golfového hřiště přímo v národním parku, v krásné obci Stožec, je ukázkou absolutní necitlivosti a pohrdání chráněnou přírodou. Z jedné strany lanovka a později sjezdovka, uprostřed golf, celé obkrouženo lepšími, širšími asfaltkami – to je vize Lunaparku Šumava. Lidé, kteří sem nyní jezdí za nádhernou přírodou, ji budou muset hledat jinde. Výběrová komise složená, až na čestné výjimky, z Drobilových lidí a různých lobbistů, jistě vybere toho pravého ředitele, který plán lunaparku dotáhne do konce,“ uvedl pro Haló noviny Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
Podle ekologických organizací plánované stavby poškodí vzácnou šumavskou přírodu a krajinu. „Výstavba lanovky přes první i druhou zónu národního parku na Hraničník zničí vzácné pralesovité porosty, provoz lanovky pak klid, který tu příroda i návštěvníci zatím mají. Rozšířením silnice z Nové Pece na Zadní Zvonkovou dojde k prudkému nárůstu automobilové dopravy na úkor cyklistů a pěších turistů, kteří tuto cestu ve velkém využívají,“ stojí v prohlášení jmenovaných organizací. Doprava tak podle nich přetne takzvanou migrační trasu losů a rysů. Významně vzroste riziko střetu těchto vzácných zvířat, které tudy často procházejí, s automobily.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) s uvedenými projekty dříve nesouhlasilo, po změně ministra však dalo v květnu kontroverzním stavbám zelenou, v případě lanovky na Hraničník a lyžařského areálu na Špičáku podmíněně. Ekologické organizace konstatovaly, že opět došlo k porušení uzavřené dohody. Starosta Horní Plané Jiří Hůlka už v říjnu 2004 dohodl s tehdejším náměstkem na MŽP Ladislavem Mikem, že dojde-li k otevření přechodu na Zadní Zvonkové pro auta, nebude usilovat o stavbu lanovek. Jen co ministerstvo svůj slib splnilo, vystoupil s požadavkem na stavbu lanovky znovu. „Tyto příklady ukazují, že některým jihočeským politikům není možné věřit. Jakmile dosáhnou nějakého kompromisu a dohody, okamžitě vytáhnou znovu původní požadavky a křičí, jak je ochrana přírody omezuje,“ sdělil Bláha.
Lidé mají možnost říci nebo písemně předat připomínky nejpozději dnes na takzvaném veřejném slyšení na krajském úřadě v Českých Budějovicích.