Ještě dnes využívají pracovníci v lesích koně. Na Šumavě je nedokázala vytěsnit ani moderní technika. Koňské potahy ročně přiblíží tisíce kubíků dřeva.
Jan DVOŘÁK, redaktor
Ferda je osmnáctiletý valach, který tahal dříví na Šumavě ještě s otcem Radka Ipsera ze Železné Rudy. Ten začal držet otěže koní a zažívat každodenní dřinu v lese před 17 lety. A dnes na práci využívá 4 koně.
Radek IPSER, lesní dělník, majitel koní
Člověk musí zacházet s tím koněm tím stylem, aby se tomu koni nic nestalo, to znamená vydělat si prachy, ale jít s tím koněm do lesa a přijít domů, že ten kůň je zdravej.
Jan DVOŘÁK, redaktor
Koňské potahy se na Šumavě využívaly od dob, kdy se tu začalo těžit a nedokázaly je vytěsnit ani traktory, hervestory ani takzvaní železní koně. Jen v loňském roce bylo na území Národního parku Šumava pomocí živých koní přiblíženo 24 tisíc kubíků dřevní hmoty.
Petr KAHUDA, vedoucí provozního oddělení, Národní park Šumava
Koňské potahy se používají v těžce přístupných lokalitách, na vlhkých místech nebo v horším balvanitém terénu, na svazích a podobně.
Jan DVOŘÁK, redaktor
Na území Národního parku Šumava pracuje s koňskými potahy aktuálně 8 firem a živnostníků. To je pro daný region zatím dostačující.
Petr ZDENĚK, referent těžební činnosti, Národní park Šumava
Měli jsme nedostatek živých koní pro stahování dříví tak přibližně před 10 rokama. Nyní je situace celkem stabilizovaná.
Jan DVOŘÁK, redaktor
Nabídka koňských potahů do lesa se pravděpodobně už moc rozšiřovat nebude. Tato práce totiž není pro každého.
Radek IPSER, lesní dělník, majitel koní
Prostě ty koně jsou tady, u srdce a to hřeje.
Jan DVOŘÁK, redaktor
Koně a jejich majitelé se o práci v šumavských lesích obávat nemusí. Správa národního parku je chce využívat i v budoucnu. Jan Dvořák, Česká televize, Šumava.