Petr Kološ,Vladimír Kroc, bre
Armáda z úsporných důvodů zcela vyklidí vojenský újezd Brdy, zbylé výcvikové prostory zmenší. Dnes o tom rozhodla vláda. Vojenská posádka sice v Brdech zůstane, armáda už ale nechce udržovat rozsáhlé území újezdu. V místě by pak měl vzniknout park podobný například Šumavskému.
„Pro region nebude zánik vojenského újezdu moc významný. Protože újezd nebyl používán. Každopádně pozemky v újezdu zůstanou ve státním majetku. Ale samozřejmě je tam krásná příroda. A tu by obce chtěly uchránit,” řekl starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vondráček. Jednou z možností řešení je vyhlášení Chráněné krajinné oblasti v Brdech. Většina starostů z brdské oblasti se shoduje, že vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy je nejlepším řešením. Podle Ondřeje Vaculíka, starosty Hořovic a také šéfa mikrogeionu Hořovicko by bylo nejlepší, kdyby CHKO vzniklo v Brdech ještě před tím, než odsud vojáci odejdou.„Tím by mezičasí, kdy by to někdo mohl ještě rozchvátit, nebylo žádné,” uvedl. Existují totiž obavy, že o rozsáhlé území vojenského prostoru v Brdech by mohla mít zájem řada developerů a spekulantů. Rožmitálský starosta Josef Vondráček připomněl, že v úvahu by přicházel i nižší stupeň, což je přírodní park s významnými lokalitami. „Protože tam jsou jak evropsky, tak i národně významné lokality. A samozřejmě CHKO je zase o penězích. Každopádně vymýšlí se cokoliv, co by udělalo stavební uzávěru a zachovalo krásnou přírodu,” řekl na Rádiu Česko. Dalším velkým tématem je podle příbramského starosty Josefa Řiháka vyčištění prostoru. „Co se stane, až to nějakému dítěti urve nohu. A to jsou věci, které určitě budeme do budoucna nějakým způsobem vykomunikovat s vládou,” řekl. Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany na Rádiu Česko upozornil, že co se týče revitalizace a asanace vojenské oblasti v Brdech, například po nevybuchlé munici, jsou okrajové části už vyčištěny a turisticky zpřístupněny, na vnitřních, takzvaných dopadových plochách podle něj armáda provede jen povrchový sběr.
Armáda opustí Brdy, ostatní vojenské výcvikové prostory se zmenší
„Pokud se tam munice nalezne, bude sebrána. Ale nějaký hlubší pyrotechnický průzkum kvůli neporušené přírodě armáda neplánuje. Pokud tam bude vyhlášena CHKO, tak by těch několik dopadových ploch mohlo být chráněno 1. stupněm, takže by tam mohl být vstup zakázán,” řekl Rádiu Česko.„Udělat povrchový sběr na střelnici, kde se střílí 80 let, je naprostý nesmysl. A uzavřít některé prostory lidem, pak ta příroda, která tam dneska je, zaroste buřením a nebude tam nic,” řekl k tomu starosta Rožmitálu pod Třemšínem. Vyřešit bude třeba také údržbu rozsáhlé silniční sítě, jakož i bezpečnost na neobydleném území o rozloze přes 26 tisíc hektarů. Bude ale třeba řešit i územní příslušnost. Brdy se rozkládají na území Středočeského a Plzeňského kraje. S tím jsou pak spojeny nejen daně, ale také třeba správa vodních zdrojů. Chráněná krajinná oblast v Brdech by mohla být vyhlášena do dvou až tří let.