Jiří Trnavský
Do rodiny již tradičních brněnských veletrhů Techagro, Animal Vetex a Silva Regina letos na přelomu března a dubna přibyl i veletrh Biomasa. Jedenáct vystavovatelů pak přihlásilo své exponáty do soutěže Grand Prix Biomass. Zvláštní cenu Grand Prix udělil také časopis Energie 21.
Do soutěže Grand Prix Biomass bylo přihlášeno celkem 11 exponátů. Nominaci si nakonec vydobylo pět z nich: briketovací lis Brik Star 30-12 (výrobce a vystavovatel BRIKLIS, spol. s r. o.), samojízdný štěpkovač Optimus X-8 (výrobce a vystavovatel AGAMA, a. s.), linka na výrobu pelet MGL 400 (výrobce a vystavovatel KOVO NOVÁK, Jan Novák), míchadlo digestátu DODA BG80 (výrobce DODA Aldo e C. snc., vystavovatel AGROVARIA exportimport, spol. s r. o.) a granulátor na biomasu MR 800 (výrobce ZUK-MR SYSTEM, vystavovatel AGROING BRNO, s. r. o.).
Ocenění v rámci soutěže Grand Prix Biomass získala linka na výrobu pelet MGL 400 a briketovací lis BrikStar30-12. Zvláštní cenu Grand Prix Biomass časopisu Energie 21 obdržela kogenerační jednotka s integrovanou plynovou turbínou Schnell ZS265 GT.
Linka na pelety
Cenu Grand Prix Biomass obdržela peletizační linka MGL 400, kterou vystavil přímo její výrobce, rodinná firma KOVO NOVÁK z Citonic. Jde o kompletní zařízení, na kterém si mohou lidé sami z vlastních surovin vyrábět pelety na topení nebo granule ke krmení hospodářských zvířat. Linka sice není na trhu novinkou, ale cenu si zasloužila díky svým přednostem:
– síla granulační matrice, její provedení, průměr a velikost granulačních kol umožňuje použít motor pro pohon granulačního lisu s příkonem jen 15 kW,
– konstrukce dávkovacího šneku s uzavřenou násypkou zajišťuje přesné dávkování materiálu do granulačního lisu,
– konstrukce míchacího zařízení zajišťuje dokonalé promíchávání hmoty s vodou a párou nebo přídavnými komponenty, např. Ligninem, melasou, tukem apod., – přímý přenos výkonu z elektromotoru na lis řemeny je bez zbytečných ztrát,
– má snadné seřizování lisovacích kol a rychlou výměnu lisovacích matric,
– má snadnou obsluhu: postačuje pouze jeden člověk,
– je prostorově nenáročná, neboť zaujímá plochu pouze 6 m2, je snadno rozebratelná a znovu sestavitelná,
– součástí linky je i třídička pelet, ve které se průchodem vzduchu pelety rovnou i chladí.
Lis na brikety
Mimořádnou cenu generálního ředitele a hodnotitelské komise Grand Prix Biomass získal briketovací lis BrikStar 30-12, výrobce BRIKLIS, spol. s r. o., Malšice.
Briketovací lis s výkonem 20 až 40 kg/h, s automatickou regulací kvality briket a dávkovacím šnekem ve dně násypky, je určen k instalaci do bezobslužného a bezprašného systému zpracování rostlinného odpadu.
Vhodnými materiály pro lisování jsou piliny, hobliny a prach ze dřeva, drcené energetické rostliny, sláma obilná i řepková, seno, pazdeří ze lnu a konopí, makovina, odpady z čističek osiv, drcený papír aj. Všechny materiály mohou být i ve formě prachu. Podmínkou je vlhkost materiálu od 8 do 15 %, u některých typů lisů a pro komerční prodej briket je doporučena kolem 12 %. Rozměry materiálu mají být menší než 15 mm, u stébelnatých odpadů 30 mm, u drcených materiálů 10 mm ve formě třísek. Jiné materiály je možné bezplatně ověřit výkonovou zkouškou, kterou firma BRIKLIS provádí ve své zkušebně na vlastní náklady.
Displej na elektrickém rozváděči usnadňuje nastavení parametrů lisu a komunikaci (v deseti jazycích) s obsluhou, řídicí počítač umožňuje spolupráci lisu s dalšími zařízeními výrobní linky. Novinkou je možnost osazení tichým čerpadlem. Podle typu odsávacího zařízení nebo potřeby uskladnění odpadu je možné jej vyrobit s násypkou 1,2 nebo 3 metry krychlové.
Motor s turbínou
Cenu Grand Prix Biomass časopisu Energie 21 získala kogenerační jednotka Schnell ZS265 GT. Vývoji této jednotky věnovala německá společnost SCHNELL Motoren AG značné úsilí a finanční prostředky. Výsledkem je unikátní kombinace plynového motoru s integrovanou plynovou turbínou. Toto spojení zvyšuje elektrickou účinnost celé jednotky asi o 10 %, a to až na mimořádnou hodnotu 47 procent. Navýšení je umožněno tím, že tepelná energie ze spalin motoru ve výši až 40 kW je v plynové turbíně přeměněna na dalších až 30 kW elektrické energie. Technologie tím také splňuje podmínku cenového rozhodnutí ERÚ ČR č. 7/2011, které podmiňuje přiznání cenové podpory prodané elektrické energie z kogenerační jednotky bioplynové stanice praktickým využitím nejméně 10 % vyrobené tepelné energie.
Sériová výroba kogeneračních jednotek byla v Německu započata teprve vloni a dosud jich bylo v bioplynových stanicích jen v Německu instalováno přes sto padesát. ?