logo Silvarium tisk

Výročí 50 let od vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český kras připomenou přednášky, výstavy i odborná konference. Věnována mu bude také tradiční akce Cesta za Hagenem, při níž se účastníci vydají z Karlštejna do Srbska a jejíž součástí bude i zastavení v lomech na Mořině a návštěva štol. Akce se koná 14. května, posledního ročníku před covidovou pandemií v roce 2019 se zúčastnilo 1 400 lidí, uvedl na dotaz ČTK vedoucí vedoucí Správy CHKO Český kras František Pojer.

Padesáté výročí připomíná už nyní výstava na náměstí pod Horní branou v Berouně a připravuje se dlouhodobá výstava v berounském Muzeu Českého krasu. Na úterý je v muzeu plánováno také komorní připomenutí výročí formou tří přednášek. Ve stejný den chce berounská knihovna uspořádat akci se čtením a hudbou v Koněpruských jeskyních.

Začátkem listopadu se má ještě uskutečnit odborná konference ve Svatém Janu pod Skalou, akcí je ale podle Pojera celkově více. „Máme již od loňska putovní výstavu pro školy a obce, další doprovodné akce pro školy - soutěž pro vybrané týmy žáků berounských základních škol a tak dále,“ uvedl Pojer.

CHKO Český kras byla vyhlášena 12. dubna 1972. Rozkládá se mezi Prahou a Berounem. Oblast, kde lesy zaujímají více než třetinu plochy, je protkána turistickými značenými cestami. Pěší turisté či cykloturisté mohou navštívit třeba hrad Karlštejn, Koněpruské jeskyně, obec Svatý Jan pod Skalou, Srbsko či lom Velká Amerika. Naučné stezky jsou podle Pojera hojně navštěvovány, stejně jako celý Český kras. Sčítadla na více místech měsíčně hlásí desítky tisíc pěších a cyklistů.

Návštěvníkům CHKO by měl už brzy sloužit nový Dům přírody Českého krasu, který budují dělníci na návrší Zlatého koně u Koněpruských jeskyní. Nahradí bývalé zázemí Správy Koněpruských jeskyní, které bylo třeba odstranit. Náklady na výstavbu jsou 70 milionů korun bez DPH. „Předpokládané otevření domu přírody, jehož investorem je Správa jeskyní ČR, je 1. dubna 2023 se zahájením obvyklého jarního provozu Koněpruských jeskyní,“ dodal Pojer.

Dům přírody je navržený tak, aby plnil funkci vstupního prostoru do Koněpruských jeskyní, ale sloužil i potřebám návštěvníků. Uvnitř bude pokladna, sociální zařízení, obchůdek, občerstvení s posezením, herna pro nejmenší či úschovna kol a zároveň zázemí zaměstnanců Správy Koněpruských jeskyní. V přízemí by měla být i stálá expozice o přírodě Českého krasu, která návštěvníky pobaví i poučí. Vtáhne je například do příběhu o zrození trilobita, vzniku krasové krajiny a objevování jeskyní.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě