Domov/svět
ČTK
Šéf firmy Gibson Guitar se pustil do kritiky americké vlády, jejíž orgány provedly ozbrojené razie ve firemních továrnách ve státě Tennessee a zabavily majetek za více než milion dolarů (18 milionů Kč). Výrobce legendárních kytar proti vládě shání podporu a zabavení majetku už napadl u soudu. Vláda firmu podezřívá, že porušuje zákon proti nelegálnímu obchodu se dřevem.
„Do naší továrny vrazili ozbrojení lidé, vykázali zaměstnance, pak zabavili naše zboží za půl milionu dolarů, aniž předložili nějaké obvinění,” řekl šéf firmy Henry Juszkiewicz. „Myslím, že to jasně přehnali,” dodal.
Vládní agenti zabavili ve dvou raziích v listopadu 2009 v Memphisu a letos v srpnu v Nashvillu růžové dřevo tropických stromů, eben na kytarové krky a hotové kytary. Továrny zůstávají v provozu, ale mají „velké potíže”, protože agenti sebrali většinu surovin, řekl Juskiewicz. Ministerstvo spravedlnosti USA se podle agentury Reuters k případu nevyjádřilo, dodalo však informace o takzvaném Laceyho zákoně z roku 1900, který původně zakazoval obchodování s nelegálně ulovenými ptáky a dalšími živočichy. O 108 let později byl zákon rozšířen o zákaz dovozu rostlin a dřeva získaných nelegálně v zemi původu. Ministerstvo nicméně ujistilo, že těm, kdo vlastní zboží vyrobené z nelegálně získaného dřeva, „trestní stíhání nehrozí”.
Juszkiewicz poukázal na to, že Gibson dováží tropické dřevo celá léta a nikdy s tím neměl problémy. „Nejde o problém nelegální těžby nebo poškozování přírody. Zákony, na které se ministerstvo odvolává, mají co do činění s ochranářstvím v zemi původu,” řekl.
V srpnové razii šlo o eben z Indie, která zakazuje vývoz nezpracovaného dřeva z ekonomických důvodů, protože chce exportovat zboží s přidanou hodnotou.
Firma připomíná, že vždy prosazovala udržitelné používání tropického dřeva a že její dovozy mají certifikáty ochranářské organizace Forest Stewardship Council.