Bohumil KLEPETKO, moderátor
Vládní koalice je v další krizi a skončit může už ve středu. Vše záleží na tom, jestli Věci veřejné dodrží už uzavřenou dohodu a jejich ministři na jednání kabinetu zvednou ruku pro zákon o církevních restitucích. Lídři nejmenší koaliční strany oznámili, že od ODS a TOP 09 dostaly ultimatum. Pokud církevní restituce ve středu nepodpoří - vláda skončí.
Olga MÁLKOVÁ, redaktorka
Setkání lídrů koalice bylo nečekaně krátké. Trvalo něco málo přes hodinu a mělo nečekaně ostrý závěr.
Radek JOHN, předseda strany /VV/
Dali nám ultimatum, že pokud nepodpoříme bezvýhradně církevní restituce, aniž se mluví o úsporách, tak padne vláda.
Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/
Si musí rozhodnout, zda dodrží dohodu a budou dál důvěryhodným partnerem a nebo, zda se rozhodnou být subjektem, se kterým se už nikdo nebude chtít bavit.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Koaliční vláda vlastně nikdy neví, jestli tu podporu drží celé 4 roky nebo s ní bude nějaký problém, na kterém se ta koalice rozpadne.
Olga MÁLKOVÁ, redaktorka
Věci veřejné chtěly od ministra financí slyšet, kde stát vezme 2 miliardy ročně na finanční vypořádání státu s církvemi v době, kdy v rozpočtu chybí dalších 30 miliard.
Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/
Ministr financí garantuje 4 kapitoly státního rozpočtu, tak jsem navrhl, že to bude kryto pouze na úkor těchto 4 kapitol.
Vít BÁRTA, předseda poslaneckého klubu /VV/
Tam není na čem ušetřit v konkrétních položkách a v zásadě je to jenom přelévání jakýchsi virtuálních čísel.
Olga MÁLKOVÁ, redaktorka
V úterý v 8 hodin ráno se sejde výkonná rada nejmenšího koaličního partnera. Ta by měla ministrům za Věci veřejné dát mandát, jak ve středu tady na úřadu vlády o církevních restitucích hlasovat. Véčkaři na koaliční jednání přišli s plánem, aby se některá ministerstva a úřady spojily. Z ušetřených peněz se pak měly vyplácet náhrady církvím.
Radek JOHN, předseda strany /VV/
Teď na to nedošlo, ani slovo.
Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/
Já ty nápady nechci shazovat a je možné o nich velmi vážně diskutovat. Nelze je spojovat s již uzavřenou dohodou.
Olga MÁLKOVÁ, redaktorka
Důvod koaliční roztržky - církevní restituce, Česko řeší už 20 let. Podle současné dohody by 17 církví a náboženských společností mělo dostat zpět majetek v hodnotě 75 miliard korun a desítky miliard finančního vyrovnání. Olga Málková, Česká televize.
Bohumil KLEPETKO, moderátor
O co přesně Věcem veřejným jde, jaké úřady by chtěly rušit a která ministerstva sloučit, nám teď přehledně řekne Štěpánka Martanová.
Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka
Hezký večer. Věci veřejné požadují zeštíhlení státní správy a navrhují proto sloučit některá ministerstva. Mluví se hlavně o ministerstvu pro místní rozvoj, kterému šéfuje Kamil Jankovský a ministerstvu životního prostředí v čele s Tomášem Chalupou. Pokud by vznikl pouze jeden úřad, chtěly by ho Věci veřejné pro sebe, respektive pro svého Kamila Jankovského. Tomáš Chalupa by ale ve vládě zůstal, jenom by se přesunul na ministerstvo vnitra, podle Věcí veřejných a mohl by nahradit nestraníka Jana Kubiceho. Právě ten vloni vystřídal na stejném postu šéfa Věcí veřejných Radka Johna. Koaliční partneři ale takové změny zásadně odmítají a premiér Petr Nečas je dokonce označil za nesmysl. Dohoda státu se 17 církvemi je taková, že jim stát vyplatí 59 miliard korun, počítá se i s inflací a celkově by mohlo jít o 78 až 96 miliard korun. Církve mají dostat zpátky ale i nemovitý majetek. Konkrétně 56 % z toho, který jim byl zabaven během bývalého režimu. A další dohoda státu s církvemi je taková, že jim stát bude vyplácet peníze po dobu 30 let. Začít se má už v příštím roce. Pokud ale dojde k odložení, státu se to výrazně prodraží. Jak spočítal ministr financí Miroslav Kalousek, každý rok odkladu by stál státní kasu 1,5 miliardy korun. I když návrh na rušení z dílny Věcí veřejných nevyšel, vzniká už jiný na ministerstvu vnitra. Víc v reportáži Kamily Štichové.
Kamila ŠTICHOVÁ, redaktorka
Stovky státních úřadů, organizací a ústavů. Na platy státních úředníků jde 128 miliard ročně. Přebujelost přiznávají už samy úřady. Efektivita i kvalita práce klesá.
Ondřej VESELÝ, náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu
Bychom se mohli dostat do problému vůbec ufinancováním celé veřejné správy v horizontu 5 let.
Kamila ŠTICHOVÁ, redaktorka
Na chod státní správy jde ročně asi 500 miliard. Zrušení hrozí třeba Vinařskému fondu, jeho rozpočet je 70 milionů. Půlkou ale přispívají sami vinaři.
Jaroslav MACHOVEC, ředitel Vinařského fondu
Pokud by Vinařský fond neexistoval v České republice, bylo by to určité konkurenční znevýhodnění pro naše domácí vinařství.
Kamila ŠTICHOVÁ, redaktorka
Některá ministerstva už začala úřady sjednocovat pod jednu hlavičku. Ministerstvo životního prostředí sloučilo geofond s Českou geologickou službou. Zemědělství zrušilo správce drobných toků. Úspora? 350 milionů.
Jan ŽÁČEK, mluvčí, Ministerstvo zemědělství ČR
Některé činnosti, které zemědělská vodohospodářská správa vykonávala, přechází například pod jednotlivá povodí nebo Lesy České republiky.
Kamila ŠTICHOVÁ, redaktorka
Státní správu čeká revoluce. Vzniká takzvaná mapa úřadů a institucí, kterou připravuje ministerstvo vnitra. Má podchytit co, kdo a za kolik dělá. A to až do posledního úředníka. Hotová má být do července. Plně se projeví za tři roky.
Ondřej VESELÝ, náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu
Od 1. 1. 2015, což je velmi reálné, si myslím, že by mohl být nastaven nový systém.
Kamila ŠTICHOVÁ, redaktorka
Výsledkem mapování může být i slučování některých ministerstev. Třeba zdravotnictví s ministerstvem práce a sociálních věcí. Leckde se totiž práce úředníků překrývá. Rizikem ale může být to, že i kdyby se ušetřily desítky milionů, takový kolos by jen těžko někdo uřídil. Zásadní změna by měla ušetřit desetinu výdajů a už teď se čeká ostrý boj o to, který úřad, organizace, nebo odbor přežije. Poslední slovo o bolestivém osekávání výdajů budou mít politici. Redakce a Kamila Štichová, Česká televize.