logo Silvarium tisk

Vladimír Stupavský

Ing. Vladimír Stupavský

Celosvětový trh s peletami dosahuje každoročně nových rekordů a další rozvoj je všeobecně předvídán. Největším zdrojem poptávky po dřevních peletách bude (vedle rychle se rozvíjejících trhů v Asii) i nadále Evropa. Významný růst výroby má dále pokračovat v Severní Americe. Nové závody pro výrobu pelet jsou zakládány celosvětově.

Do určité míry se může, kromě klasické výroby dřevních pelet, rozšířit i produkce pelet ze zemědělských produktů a další specifické postupy výroby pelet, kupř. torrefikace. Skutečnost je však taková, že žádný region, ani technologie nesetrvávají na pozici lídra celého odvětví. S téměř trojnásobným růstem do roku 2020 bude mít každý region a každá technologie své vlastní (a do značné míry jedinečné) podmínky pro další rozvoj a dodavatelsko-odběratelské vztahy.

 

ZTROJNÁSOBENÍ TRŽNÍ KVÓTY

 

Současný celosvětový objem trhu s dřevními peletami činí asi 16 mil. t za rok. Do roku 2020 se předpokládá jeho nárůst až na 46 mil. t. To představuje celkovou tržní hodnotu okolo 8 mld. USD (pro ceny v roce 2010). Využívání pelet se v současné době v mnoha částech světa z velké části řídí politickými rozhodnutími, resp. dotačními pobídkami. Tento stav se očekává i pro další roky. Proto existuje určitá míra nejistoty vzhledem k nepředvídatelným skutečnostem navázaným na politická rozhodnutí a koncepce. Významnou roli sehrají rostoucí ceny fosilních paliv.

Největším spotřebitelem pelet bude i nadále západní Evropa: 13 mil. t/r. Velikost růstu spotřeby bude v západní Evropě mj. určována stupněm produkce výroby elektřiny v zemích Beneluxu, v Dánsku a ve Velké Británii. Kromě toho se předpovídá pokračující růst trhů s rezidenčním a komerčním vytápěním ve Skandinávii a dalších částech Evropy.

Další růst je předurčen velkým rozdílem mezi tím, na čem je v současné době založena výroba energie z lesní biomasy a tím, co je uvedeno v Národním akčním plánu pro obnovitelné zdroje energie (NREAP) každého státu (výchozí podíl energie z dendromasy činí 230 TWh). Je to dáno především rozdílnými cíli, které vycházejí z podílu pelet na výrobě obnovitelné energie a které má každý stát ve vlastním NREAP definovány.

V Severní Americe vychází předpoklad hlavního růstu (na rozdíl od Evropy) z posílení trhu s rezidenčním vytápěním. To je z velké části podporováno rostoucí cenou topného oleje ve srovnání s cenou pelet. Mírný nárůst se také predikuje v průmyslové energetice. Tady se ale předpokládá jen velmi malý význam pro státní pobídky, které by jinak mohly výrazně zvýšit objem využívání pelet.

Čína - na scéně se objevila jako významný budoucí spotřebitel a výrobce pelet s velkým množstvím projektů na výstavbu závodů na výrobu pelet. Zabezpečení požadavku dostupnosti většiny potřebných vstupních surovin pro výrobu pelet se předpokládá především z produkce čínského zemědělství a po zpracování zemědělských zbytků, kupř. rýžových slupek. Neočekává se proto, že by Čína mohla mít zásadní vliv na mezinárodní obchodní toky. Samotná Čína očekává, že v roce 2020 bude vytvářet přes 20 % poptávky ve světě. Čína nepochybně představuje významný trh s peletami. Zatím však výrazně neovlivňuje mezikontinentální obchod.

 

POHYBY MEZINÁRODNÍHO OBCHODU S PELETAMI

 

Mezikontinentální obchod s peletami činil v roce 2010 přibližně 2 mil. t (včetně obchodů mezi východní a západní Evropou). Většina z tohoto množství se odehrála mezi Severní Amerikou a západní Evropou. Relativně malý podíl mezikontinentálního obchodu se přestěhoval ze Severní Ameriky do Asie, z Kanady do USA a z východní do západní Evropy. Očekává se, že objem těchto stávajících toků bude narůstat současně s rozvojem obchodních toků z Jižní Ameriky a Ruska do západní Evropy, stejně jako z Austrálie a Oceánie do Japonska a Koreje. Celkový mezinárodní obchod by mohl dosáhnout v roce 2020 přes 18 mil. t pelet, přibližně 40 % celkové produkce.

V regionech s vysokou dostupností biomasy (USA, Kanada, Rusko aj.) se staví stále větší zařízení na výrobu pelet. Vznikají i u protinožců: v Austrálii byly realizovány projekty využívající biomasu dokonce ze zbytků z plantáží eukalyptu.

Velkou konkurencí pro severoamerické výrobce pelet, kteří se již nyní pohybují v kategoriích nízkých ziskových marží se mohou stát producenti v regionech s nízkými náklady (vzhledem k pracovní síle, nákladům na energie, apod.). Mimo jiné vzroste nabídka z jihoamerických podniků (které mají výhody plynoucí z vyšší dostupnosti surovin), ale i od východoevropských výrobců pelet, kteří mají mnohem nižší dopravní náklady.

Nárůst poptávky bude i nadále generovat západní Evropa. Očekává se, že se v blízké budoucnosti se přihlásí se svými požadavky také Japonsko a Korea. Jejich poptávku nejspíše uspokojí podniky ze západního pobřeží Severní Ameriky, z Austrálie a Oceánie. Do obchodu s peletami se může zapojit rovněž Afrika. Nicméně hlavní rozvoj tohoto odvětví se na černém kontinentu bude pravděpodobně odehrávat až po roce 2020, v zatím těžko predikovatelné budoucnosti. ?

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě