JANA MUDROVÁ
Správci Krkonošského národního parku vyznačili a popsali deset prvních vybraných tras pro handicapované občany.
Janské Lázně - První část projektu Krkonoše bez bariér završili v pondělí správci KRNAP prezentací tras .
V Janských Lázních se sešli s členy Klubu vozíčkářů Trutnov, aby jim představili jednu z vytipované TOP desítky cest, které mohou lidé s handicapem absolvovat. Za účasti starosty města Václava Němce přiblížili úspěšný projekt mluvčí národního parku Radek Drahný a vedoucí pracoviště ekologické výchovy Michal Skalka. Účastníci podzimního výletu, včetně tří vozíčkářů, se pak vydali od Vesny Rudolfovým údolím k Hoffmanovým boudám.
Trasy pro handicapované jsou v terénu vyznačeny speciálními turistickými směrovkami. Nejsnazší znázorňuje modré logo vozíčkáře, středně obtížná červené a nejobtížnější černé.
S vytipováním cest pomáhali v uplynulých měsících zaměstnancům národního parku právě vozíčkáři. „Několikrát jsme měli díky mapování těchto cest šanci se dostat na hory, někteří vozíčkáři Krkonoše buď dlouho, nebo dokonce vůbec neviděli. Takže ta dobrovolná práce pro ně byla i velkou radostí,” komentoval ředitel Klubu vozíčkářů Jan Roček.
Ochranáři vydali v těchto dnech také velmi přehlednou brožurku, kde jsou všechny trasy popsané.
Nejméně obtížnou trasou z vyznačených TOP 10 je cesta z Benecka přes Rovinku na Třídomí. Nejobtížnější pak trasa ze Špindlerovy boudy na Petrovu bodu. U všech jsou v propagačním materiálu informace o délkách a převýšení, o tom, jaký mají povrch a kvalitu. Zájemci zde najdou také různá doporučení. Například pro koho konkrétně je cesta sjízdná nejlépe a pro koho naopak méně. Jsou zde i tipy na možnosti občerstvení či nouzový úkryt v případě potřeby, důležitá telefonní čísla na kontaktní místa Horské služby Krkonoše. Trasu Rudolfovým údolím k Hoffmanovým boudám zvládli i v pondělním pošmourném počasí vozíčkáři hravě a prodloužili si ji ještě odbočkou ke Zlaté Vyhlídce.