Jednou z organizací, které tvrdí, že obří tendry na těžbu dřeva i způsob jeho prodeje jsou nevýhodné pro stát, je Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR. Podle sdružení veškerou činnost v lesích Česka brzy ovládne několik velkých firem. Ty vytvoří monopol na dodávky dříví, což je špatné.
Soukromí vlastníci lesů a drobní živnostníci jsou proti dlouhodobým velkým tendrům na těžbu dřeva i způsob jeho prodeje. Podrobnosti přitom řeší takzvaná dřevěná kniha ministerstva zemědělství. Ta chce pokračovat v modelu, který umožní vítězům tendrů, tedy velkým dřevařským společnostem, aby si vytěžené dřevo prodávaly samy za cenu, kterou si určí. Podle kritiků tak ale stát přichází o miliardy korun ročně.
„Za riziko považujeme způsob, že si bude jedna firma těžit a zároveň i prodávat," řekl v rozhlasovém pořadu Ozvěny dne Petr Jelínek ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR. Problém je podle něj především v tom, že při dnešním způsobu těžby technologie mnohdy neumožňují plynule kontrolovat měření dříví. Připomněl, že měření je prováděno přímo harvestory a následně je odváženo.
„A člověk, který pak má na starosti zhruba 1 500 až dva tisíce hektarů, není fyzicky schopen toto dřevo přesně zkontrolovat, tedy jak jeho kvalitu, tak i množství: pak není schopen zjistit ani to, zda se některé dřevo neodváží z lesa neevidované," vysvětlil.
Monopol bude měnit cenu dříví
Jelínek nesouhlasí ani s vyhlášením výběrového řízení na smluvně územní jednotky. To je podle něj koncipováno tak, že na něj dosáhnou pouze velké firmy.
„Smluvně územních jednotek je v současné době 108. Počet výběrových řízení je podstatně nižší, než byl v minulosti, a na jednotky dosáhnou jen velké firmy. Na výběrové řízení si nemůže troufnout malý soukromník s několika zaměstnanci," podotkl Jelínek.
Podle něj to povede k tomu, že veškerou činnost v lesích ČR ovládne několik velkých firem. „A odtud je jen krok k tomu, aby se vytvořil monopol na oblast dodávek dříví, tak i v poptávce po pracovních silách. A to bude měnit i ceny dříví. A to má bezprostřední dopad i na členy našeho sdružení," dodal.
Fuksa: Malé firmy budou dřevo prodávat v aukcích
Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy je ale v pořádku, že ty firmy, které dřevo těží, si ho také samy budou prodávat.
„Struktura a parametry hospodaření na malých územních jednotkách, jako jsou například městské lesy a velkém gigantu jako je ČR, je zcela odlišné. U toho, kdo praktikuje a realizuje správu obecních lesů je správné, že si sám těží i prodává," řekl Fuksa v Ozvěnách dne.
Jeho resort ale velmi podrobně řeší opatření proti dominantnímu postavení. „Obava, aby jeden subjekt získal všechno, bude procentuálně omezena," vysvětlil. Podle něj se i malé dřevařské podniky dostanou k velké části dřeva, které se budou prodávat po malých množstvích ve veřejných aukcích anebo s odběrem na místě.