Vláda schválila návrh novely zákona o rostlinolékařské péči. Vyplývá to z výsledků jednání na stránkách vlády. Cílem návrhu zákona jsou podle předkládací zprávy změny v ochraně proti škůdcům rostlin a v nakládání s přípravky na ochranu rostlin, kde zavádí kroky pro zamezení vstupu nelegálních pesticidů na trh.
V ochraně proti škodlivým organismům rostlin se v souvislosti s přemnožením hrabošů upravují postupy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v případech vzniku kalamitních stavů způsobených přemnožením škůdců. Podle předkládací zprávy se proto revidují definice a postupy při stanovení populační hustoty škodlivých organismů, kdy dochází nejen k hospodářským škodám na zemědělské produkci, ale může vznikat také riziko ohrožení zdraví lidí, zvířat nebo životního prostředí.
V nakládání s přípravky na ochranu rostlin navrhuje novela změny, které se týkají uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh a používání přípravků. Komplexní změnou je označování přípravků na ochranu rostlin pro profesionální uživatele prostřednictvím jedinečných identifikátorů ve formě tzv. dvourozměrných čárových kódů a zasílání dat o pohybech přípravků do úložiště dat.
Důvodová zpráva ministerstva uvádí, že sektorová studie Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) loni informovala, že v EU představuje prodej nelegálních falšovaných pesticidů 13,8 procenta z jejich celkového prodeje. Falzifikáty dovážené do ČR činí 17,8 procenta z prodejů v celkové hodnotě 930 milionů korun.
K pokrytí nákladů vzniklých v souvislosti s navrhovaným zavedením systému dohledatelnosti přípravků budou využity finanční prostředky, které jsou pro tyto účely alokovány v Národním akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů v České republice pro období 2018 – 2022. Nebudou tak vytvářeny dodatečné nároky na státní rozpočet.
Novela je totožná s tou, která byla projednána a schválena vládou loni v lednu. Návrh zákona byl postoupen Poslanecké sněmovně, která jej však v minulém volebním období nestihla projednat.
ČTK