Vláda dnes schválila návrh ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) na odvolání státního tajemníka Jana Sixty k 31. červenci. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Podle Deníku N je oficiálním důvodem odvolání kázeňské provinění, podle serveru Nekula úředníka viní z toho, že jej obešel a snažil se zabránit svému odvolání, když s ním Národní bezpečnostní úřad zahájil řízení o zrušení prověrky. Stalo se tak poté, co policie na ministerstvu kvůli IT zakázkám zadržela tři lidi včetně Sixty.
O důvodech odvolání Sixty informoval v pondělí server Aktuálně.cz, který má materiál požadující jeho odvolání k dispozici. Nekula v něm uvádí, že se Sixta dopustil jednání, kterým „narušil důstojnost své funkce a ohrozil důvěru v jeho nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování a které zároveň naplňuje znaky porušení služební kázně zvlášť závažným způsobem“.
Státní tajemník musí mít k výkonu své funkce bezpečnostní prověrku na stupeň tajné a Sixta údajně v květnu požádal náměstka ministerstva vnitra, aby nároky na bezpečnostní osvědčení na jeho pozici snížil. Nově by mu poté stačilo být prověřený na nejmírnější úroveň.
Podle serveru o tom ale neinformoval Nekulu a porušil tím služební předpis a zákon o ochraně utajovaných informací. Snížení bezpečnostní prověrky také odůvodňoval tím, že prověrka na stupeň tajné pro jeho funkci není nutná. Nekula to ale považuje za účelové jednání, protože Sixta se dozvěděl, že mu bezpečnostní úřad chce prověrku na stupeň tajné odebrat, a tím by musel jako tajemník skončit.
Policisté v kauze údajné korupce při IT zakázkách letos na jaře zadrželi Sixtu a další dva lidi. Podle médií spolu se Sixtou podezřívají vedoucího odboru informačních a komunikačních technologií na ministerstvu zemědělství Olega Blaška a bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). V kauze zatím nebyl nikdo obviněn.
Sixta v úterý pro Ekonomický deník řekl, že o změnu své bezpečnostní prověrky požádal kvůli organizačním změnám na ministerstvu, protože již nemá v kompetenci odbor IT, v jehož rámci se primárně seznamoval s utajovanými skutečnostmi. „Po té osobní zkušenosti, kterou bylo to březnové potkání se s policií, nevidím důvod, proč bych měl mít i nadále prověrku pro utajované skutečnosti, a myslím si, že to k práci nepotřebuji,“ doplnil.
Sixta krátce po policejním zásahu skončil v rozkladové komisi pro veřejné zakázky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle předsedy úřadu Petra Mlsny byla zpochybněna jeho morální kredibilita. Kauza podle dřívějších informací serveru Lidovky.cz zastavila i Sixtovo jmenování na místo zemědělského diplomata ve Washingtonu.
ČTK