Jitka Marková
Pořad Nedej se - se na programu ČT objevuje již mnoho let. Velmi často, někdy i dvakrát do měsíce, komentuje dění na Šumavě. Jeho tvůrce Pavel Bezouška umí to nejdůležitější: z reality vytvořit demagogickou lež. V jednotlivých dílech získávají nejvíce prostoru jihočeští vědci a zástupci ekologických neziskovek.
Autor obvykle zcela pomíjí názory lesnické veřejnosti. Zatímco sám pere špinavé prádlo kdekoho - např. plukovníka komunistické armády Zdeňka Zbytka či šumavského magnáta JUDr.Taliána, ve většině autorových dílů o Šumavě se beze studu producíruje bývalý důvěrník STB. Následující komentovaný obrazový materiál hovoří sám za sebe.
Kašperskohorská domovní zeď
http://blog.idnes.cz/blog/14804/211464/1.jpg
Osoby zapsané ve svazcích STB
Příjmení, jméno Narozen(a) Bydliště Typ spolupráce Evidující správa STB Krycí jméno
Svazek
Ješátko Petr 01.02.1947 Polesný
26933
A pravidelný aktér Bezouškových pořadů, bývalý vrchní lesní inspektor Petr Ješátko
http://blog.idnes.cz/blog/14804/211464/6.jpg
Mokrůvka - Žlábkovy podsadby. V pořadu jsou promítány jako přirozená obnova.
http://blog.idnes.cz/blog/14804/211464/3.jpg
Profesorka Šantrůčková z Jihočeské univerzity. Tato subtilní dáma dokázala pro univerzitu zajistit grant na vědecký záměr ve výši 200 milionů. Jeho výstupy jsou nejasné.
http://blog.idnes.cz/blog/14804/211464/8.jpg
Člen stínové rady Národního parku Šumava Jakub Hruška je hrdý na to, že za posledních deset let sehnal pro Českou geologickou službu granty ve výši asi 75 milionů Kč.
http://blog.idnes.cz/blog/14804/211464/9.jpg
V pořadu vystupuje celá řada dalších vědců z Jihočeské univerzity, kteří velmi úspěšně získávají mnohamilionové dotace na základní výzkum nejen z fondů Evropské unie, ale i ze státních zdrojů - Akademie věd, Grantové agentury, jednotlivých ministerstev.
Profesor Prach je přesvědčen, že ředitel Národního parku Šumava vystupuje proti ochraně přírody
http://blog.idnes.cz/blog/14804/211464/4.jpg
Destruovaná Šumava je základním předpokladem výzkumu. Vědci zkoumají přirozenou obnovu suchého lesa, biodiverzitu, minerály, živiny, acidifikaci, entomopatogenní houby, plísně, chvostoskoky a další veledůležité jednotlivosti, na které ročně nárokují stamiliony ze státního rozpočtu. Zelená Šumava není jejich cílem. Bránila by přírodovědné rozpínavosti. Finanční přilepšení k platu vysokoškolských pedagogů také není k zahození.
Šumava je likvidována především v zájmu vědy. Vědy, která spolyká stamiliony ročně na základní výzkum a řešitelům grantů zajistí pochybné vědecké renomé a s ním spjaté tituly docent a profesor. Vědy s destruktivními cíli, po níž zůstávají tisíce hektarů mrtvých a vyrubaných šumavských lesů.
A - oči pro pláč.
O tom však veřejnoprávní televize již nehovoří, neboť osobní motivace protagonistů šumavské apokalypsy ji nezajímá. Proč?
Jitka Marková
Publikovábno na serveru blog.idnes.cz