Jižní Čechy
(vj)
Nový ředitel šumavského parku dostane dnes na stůl dopis od členů vědecké sekce rady parku
Nepočítejte s tím, že budeme souhlasit s kácením stromů napadených kůrovcem v nejcennějších lesích a s krizovým scénářem zastavení kůrovce. Naopak očekáváme, že při ochraně přírody budete naslouchat našemu názoru. Dopis s takovým tónem odeslali včera vědci sedící v radě šumavského parku novému řediteli rezervace Janu Stráskému. Jde o jejich první reakci na zvolení dosavadního předsedy rady parku do čela organizace.
Vědci v dopise, který má MF DNES k dispozici, píší, že Šumava je extrémně cenné území v rámci celé střední Evropy a takovou ochranu přírody si i zaslouží. „Uplynulá dvě desetiletí jasně prokázala, že v bezzásahových územích se obnovují unikátní ekosystémy. Jsme připraveni s vámi spolupracovat na takové podobě národního parku, kde budou zohledňovány konkrétní vědecké poznatky,” píše v dopise 14 vědců novému řediteli Stráskému.
Podle nich není třeba hovořit o krizovém managementu, jak současnou situaci v parku nazval sám ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
„Při práci v radě parku budeme uplatňovat odborná východiska a kritéria. Tyto principy jsou nepřekročitelné,” prohlašují vědci, mezi něž patří například předseda vědecké sekce Jakub Hruška nebo Jan Farkač z lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity či profesorka Hana Šantrůčková z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
Stráský naopak ihned po svém zvolení do funkce v rozhovoru pro MF DNES řekl, že jeho prioritou bude zastavení kůrovce. A to i cestou kácení.
„Otázkou je, kolik kácení bude v cenných zónách, kde se musí žádat o výjimku ze zákona, který to neumožňuje,” řekl Stráský. Věří, že se mu podaří domluvit kompromis mezi ochranáři a ekologickými aktivisty na jedné straně a šumavskými starosty na straně druhé.