Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka
Plány nového vedení Národního parku Šumava kritizují vědci. Nesouhlasí s vyhlášením kalamitního stavu kvůli kůrovci, které chce prosadit ředitel parku Jan Stráský. Zástupci vědecké obce se v této souvislosti obávají plánované těžby dřeva i v dosud bezzásahových oblastech, anebo použití chemických prostředků proti lýkožroutovi. Českému rozhlasu to vysvětlil Jaroslav Vrba z přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
Jaroslav VRBA, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity
My bychom chtěli, aby už konečně po třech a více letech, co vědecká sekce dávala doporučení k tomu, aby se znovu zcelily ty větší první zóny, tak aby už to nový ředitel udělal. Ten starý se k tomuto kroku neodhodlal a ten nový nám naopak dneska říká, že do těch prvních zón půjde a bude tam ještě dále těžit, což nám přijde absurdní z hlediska ochrany přírody. Koneckonců jsou to naturové biotopy, ptačí oblasti a v podstatě tím, že se ta Šumava přemění na holiny, tak tam rozhodně třeba takovému tetřevovi lepší domov nevytvoříme.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka
Naopak Svaz obcí Lipenska stojí za ředitelem Janem Stráským. Podle něj kůrovcem zničené lesy odrazují turisty a tím také poškozují ekonomiku zdejších obcí. Říká starosta Horní Plané Jiří Hůlka.
Jiří HŮLKA, starosta Horní Plané
Obce z toho nemají žádnou radost ani z toho, co díky ponechání polomu po Kyrillu a kůrovcový kalamitě se bude muset vytěžit. Ale nikdo zatím ještě neřekl, jaké jiné alternativní opatření přijmout k tomu, aby se kůrovcová kalamita, kterou všichni takhle nazvali, aby se zastavila. Je to jenom soubor těch opatření, který fungujou. To znamená najít aktivní kůrovcový stromy, ty vykácet, kůrovce tímhle tím způsobem zlikvidovat. My jsme tuhle tu zkázu nezaseli, zaseli ji právě ti, kteří dneska brečí a křičí, že bude někdo kácet.
Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka
Už v minulosti správci parku pro bezzásahové zóny udělili řadu výjimek, které kácením kůrovcem napadených stromů umožnily.