V den svých 103. narozenin zemřel britský vědec James Lovelock. Proslavila jej teorie Gaia, která považuje Zemi za živý organismus ohrožený lidskou činností. Informovala o tom dnes agentura AP.
Lovelockova manželka a děti oznámily, že vědec zemřel v úterý večer na komplikace spojené s pádem. Ještě před šesti měsíci byl Lovelock schopen procházet se po pobřeží ve svém domovském hrabství Dorset na jihu Anglie a vést rozhovory, dodala rodina s tím, že po těžkém pádu na začátku tohoto roku se jeho zdravotní stav zhoršil.
Teorie Gaia, kterou Lovelock zformuloval v 70. letech 20. století, považuje samotnou Zemi za složitý samoregulující se systém, který vytvořil a udržuje podmínky pro život na planetě. Podle Lovelocka lidská činnost tento systém nebezpečně vyvádí z rovnováhy. Teorii mnozí vědci zpočátku odmítali, stala se však vlivnou v souvislosti s nárůstem obav z dopadů činnosti lidstva na planetu.
„Biosféře i mně zbývá poslední jedno procento života,“ řekl Lovelock v roce 2020 deníku The Guardian.
Chemik, biofyzik a publicista Lovelock, jenž dříve spolupracoval s NASA a objevil, že freony narušují ozónovou vrstvu, byl mimo jiné propagátorem jaderné energie, kterou označoval za nástroj snižování emisí skleníkových plynů. Byl znám také podporou techniky hydraulického štěpení hornin (frakování), jímž se těží břidlicový plyn, a také kritikou obnovitelných zdrojů.
Kvůli svým názorům se Lovelock stal oponentem řady ekologických organizací. Byl kritikem současné podoby zeleného hnutí, z něhož se podle něj stává postupně náboženství.
ČTK