Jiří Mánek, Miloš Juha a Zdenka Křenová. To jsou podle MF DNES nejžhavější kandidáti na uvolněné místo šéfa Národního parku Šumava po Františku Krejčím, který v pondělí rezignoval.
Jiří Mánek. Jméno bývalého náměstka ředitele šumavského parku zní nejčastěji z úst šumavských starostů, vědců i zaměstnanců správy, když přemýšlejí, kdo by měl být novým šéfem parku.
František Krejčí totiž v pondělí z funkce ředitele NP Šumava odstoupil. Podle MF DNES má nyní k židli nejblíže právě Mánek. V 'závěsu' jsou další dva adepti: vedoucí oddělení zoologického programu rezervace Miloš Juha nebo Zdenka Křenová, která v pondělí skončila jako vedoucí sekce výzkumu a ochrany přírody parku.
Mánek na správě pracoval deset let - do konce listopadu 2006 - na různých pozicích. Jako náměstek odpovídal za lesní provoz, ochranu přírody, vědu a výzkum. Mánek si udělá mezi starosty vlastní průzkum
Po odchodu ze správy měl soukromou genetickou laboratoř a zpracovával genetické analýzy pro šumavský park i ministerstvo. Byl také ředitelem hotelu Anna ve Vimperku a řídil zde veřejnou výzkumnou instituci Tychon.
Přihlásí se do výběrového řízení na ředitele správy parku? "Zvažuji to. Pakliže bych ale neměl být pro region přínosem, tak to nemá cenu ani zkoušet. Region a politici mají významné slovo, takže bych musel mít jejich podporu," řekl Mánek s tím, že si udělá na Šumavě mezi starosty a politiky vlastní průzkum, zda by o něj v čele organizace stáli.
Mánek má velkou výhodu: podpoří ho totiž ODS. Právě za tuto stranu, jejíž barvy hájí i ministr životního prostředí Pavel Drobil, kandidoval Mánek jako dvojka do zastupitelstva Čkyně na Prachaticku. Neuspěl. ODS sice získala dvě křesla, ale Mánka přeskočil kandidát na třetím místě.
Druhé jméno, které často zaznívá v souvislosti s novým ředitelem parku, je Miloš Juha. Vedoucí oddělení zoologického programu v úterý svou kandidaturu komentovat příliš nechtěl. "Ač nejsem tajnůstkář, tak nyní netuším, jaké bude nové zadání a představy ministerstva. A já mám určité názory, které po léta neměním," řekl Juha, který letos neúspěšně kandidoval za Volbu pro město ve Vimperku.
Třetím, kdo by mohl mít o post šéfa správy zájem, je odstupující vedoucí sekce výzkumu a ochrany přírody šumavského parku Zdenka Křenová. Vědkyně, která procestovala americké národní parky, rezervace v Jižní Africe, Skandinávii nebo Rumunsku, ale nemá podporu šumavských obcí.
"Když byla náměstkyní, tak ukázala nevědomost regionální politiky a nevnímala problémy obcí," sdělil starosta Modravy Antonín Schubert. Sama Křenová se v úterý vyjadřovala velmi neurčitě. "Nevylučuji to, ani nepotvrzuji, ale teď není situace, kdy bych toto považovala za aktuální otázku," řekla Křenová.
Jméno nového ředitele by mělo být známé ještě letos
Podle šumavských starostů musí nový ředitel parku splňovat tři základní kritéria: být kvalitním manažerem, mít jasno, co Šumava potřebuje, a musí park dokonale znát.
"Křeslo ředitele je významným a zároveň sebevražedným postem. Přetlačit rozjetou lokomotivu na opačnou stranu nebude legrace," narážel Schubert na kůrovcovou kalamitu i péči v lesích na Šumavě.
Ministerstvo chce nového ředitele vybrat ještě letos. Podle exministra životního prostředí Františka Bendy, který dnes žije na Šumavě, nemusí být zmiňovaná tři jména konečná. "Ministr může tak, jak jsem to dělal já, obsazovat místo ředitele bez výběrového řízení," poznamenal Benda.