LUKÁŠ MAREK
V obci pěstují rychle rostoucí dřeviny. Štěpky vytápí místní domy a radnice ještě zájemcům prodává řízky z matečnice
Neznašov – Koupit sazenici, dát ji do země, zajistit dostatečnou vlhkost a alespoň minimální péči a zhruba za osm let je možné kácet a vytápět svůj dům.
Je to hodně stručné, ale takhle nějak lze pěstovat rychle rostoucí dřeviny. Už mnoho let je pěstují v Neznašově u Týna nad Vltavou, konkrétně topoly japonské, kde vzrostlé stromy štěpkují a vytápějí s nimi domy, spadající pod správu obce. Navíc vedení radnice šlo ještě dál a má svou vlastní certifikovanou matečnici, z níž produkuje řízky, které pak připraví pro prodej zájemcům.
Chce to volný pozemek
Ten, kdo má potřebný pozemek, si tak může v celku pohodlně začít pěstovat své vlastní palivo, které je navíc mnohem ekologičtější než například uhlí. Finančně, a to je velmi důležité, je rychle rostoucí dřevina také výhodnější než jiná paliva.
„Vlastní matečnici máme v Neznašově už 14. nebo 15. rokem, ta pro nás má užitek v tom, že můžeme dále prodávat řízky. To je důležité zmínit, my jsme stromy nechtěli jen na štěpky, s nimiž topíme ve speciální kotelně k tomu určené, chtěli jsme zároveň i prodávat řízky pro výsadbu a k tomu je určena právě zmíněná matečnice,” vysvětlila na úvod Hana Bartušková, starostka Všemyslic, pod které spadá také Neznašov.
Podle ní je důležité, že má obec potvrzení o pravosti matečnice, a tudíž nemusejí mít zákazníci obavu o kvalitu řízků. Jak potvrdil místostarosta obce Karel Tůma, který se o matečnici stará a vyřizuje objednávky, v loňském roce si na kvalitu řízků nikdo nestěžoval. Kromě Neznašova má obec další pozemek se stromy ještě u Temelína.
Jak starostka dále uvedla, rychle rostoucí dřeviny je dobré vysazovat na místě, kde budou mít dostatek vláhy, aby mohly zhruba do osmi let dorůst a bylo s nimi možné začít topit. Lze využít například pole, které již delší dobu leží ladem a není vhodné pro obilniny či jiné náročnější plodiny. Topol nepotřebuje zvláštní péči a jeho růst by mohlo omezovat jen sucho nebo nějaký parazit, který by stromy napadl.
Bartušková spočítala, že na vytápění rodinného domu je potřeba pozemek o rozloze přibližně 0,6 až 1 hektar, kam se vysadí 9 až 10 tisíc sazenic. Postupně je samozřejmě nutné prořezávat, aby stromy mohly sílit. Cena za jeden řízek se mění, ale stojí řádově několik korun, záleží také na tom, jak velké množství si zákazník kupuje.
„Pak je samozřejmě nutné několik let čekat, ale ve chvíli, kdy se začnou stromy postupně kácet, tak takový pozemek stačí na topení pro jeden dům. Je důležité, aby každý rok dorůstala jen část topolů. Pokud by se v jeden rok pokácela celá plocha, musí pak majitel čekat dalších osm let. Je tedy dobré, aby topoly dorůstaly postupně,” konstatovala starostka s tím, že je obrovskou výhodou, že kmen, který zůstane po kácení, začne obrůstat dalším stromem a není tedy nutné kupovat novou sazenici. Tak to lze opakovat hned několikrát.
***
Fakta o dřevině Sazenice vznikají řízkováním z matečnice. Strom, který je možné pokácet, vyroste cca za 8 let. Evidence objednávek sazenic pro jaro 2012 již byla zahájena. Více informací lze získat u místostarosty Karla Tůmy (na obecním úřadě v Neznašově) nebo na www.vsemyslice.eu. Obec má udělené oprávnění k vystavování rostlinolékařských pasů od státní rostlinolékařské správy, a to pro klon japonských topolů J104 a 1105). Majitel, který pěstuje rychle rostoucí dřeviny, získá vlastní ekonomicky výhodné a také ekologičtější palivo. Emise ze správně ošetřených štěpků jsou mnohonásobně nižší než u fosilních paliv, neobsahují síru. Na vytápění rodinného domu je potřeba pozemek o rozloze 0,6 až 1 hektar, kde bude vysazeno cca 10 tisíc kusů sazenic. Ke spalování dřeviny je vhodný kotel na biomasu, cenové relace pro rodinné domy se pohybují v rozmezí 50 až 100 tisíc korun.