logo Silvarium tisk

moderátor

V našich lesích je teď velká inventura. Muži v zeleném se vracejí na místa, která před 10 let náhodně vybrali a stromy nejen počítají, ale je podrobně i popisují. Získaná data pak zobecní pro celou republiku. Na Vysočině s odborníky vyrazil do lesa reportér Daniel Burda.

Daniel BURDA, redaktor

My jsme ve Žďárských Vrších nedaleko Fryšavy pod Žákovou horou. A odborníci z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů zde vykládají své vybavení. Vrací se sem po 10 letech, aby zjistili, jak se změnil les

Jiří NECHVÍLE, vedoucí skupiny

My na les nahlížíme jak na významnou složku ekosystému a součást životního prostředí v České republice. Jedná se o obnovitelný vlastně zdroj dřeva a energie a k tomu je důležitý takto přistupovat a vlastně, abysme se mohli rozhodovat, jak správně hospodařit, nebo co s tím lesem do budoucna, tak musíme mít komplexní databázi a data pro naše rozhodování.

Daniel BURDA, redaktor

Skupinu vede Jiří Nechvíle. Společně s kolegy teď musí najít přesný střed plochy, která se před 10 lety zkoumala, protože jedině tak pozná, který strom je který. Pod zemí je kvůli tomu ukryta kovová tyč, která onen střed určuje.

Pavel FLÍDR, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Vlastně podle toho /nesrozumitelné/ víme, že jsme tadyhle, jo, semka jsme dojeli autem a víme, že tohle to je ten střed plochy podle měřítka nějakých 50-100 metrů.

Daniel BURDA, redaktor

Pavel Flídr, další z odborníků z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů spouští počítač a GPS navigaci, abychom zkoumané místo našli. Jiří Nechvíle pak spustí digitální kompas a postupně se posunujeme na správné místo.

Jiří NECHVÍLE, vedoucí skupiny

Udám si směr, to mi hlásí azimut 78, tak tahle ta sestava i s tou GPS dohromady je to tak tři čtvrtě milionu jo, to opravdu, na to jsme teď velice hrdý. Azimut 88 a vzdálenost 108 metrů jo, takže tímto směrem, když půjdeme 108 metrů, měli bysme dojít na /nesrozumitelné/. No, vydrž tam, kolega už asi zabodoval.

Daniel BURDA, redaktor

Tady už přichází na řadu moderní měřící přístroje. Laser, kterým se dá změřit i výška stromu, nebo jejich šířka i v 7 metrech. Digitální průměrka, se kterou se dálkově data přenáší do počítače.

Jiří NECHVÍLE, vedoucí skupiny

Zaznamenán je první strom, dali jsme mu číslo 1. Já si to ještě nazvětšuju.

Daniel BURDA, redaktor

Tak, vy jste otevřel kufřík s náčiním. Co všechno teď potřebujete, nebo co tam je?

Michal BENEŠ

Tak je tu digitální průměrka, svinovací pásmo, kterým se měří třeba čerstvé pařezy, nebo staré pařezy.

Daniel BURDA, redaktor

Takže počítáte s tím, že některé ty stromy, které jste v minulosti měřili, budou pokácené?

Michal BENEŠ

Ano, i to. Přírůstový nebozez, kterým se vlastně dá ověřit věku stromů.

Jiří NECHVÍLE, vedoucí skupiny

Ale to se používá minimálně, protože to se jedná o destruktivní metodu, takže se to používá jenom v případě, že nejsme schopný jinak zjistit věk.

Daniel BURDA, redaktor

Kufřík nám ukázal Michal Beneš a my můžeme pokračovat.

Michal BENEŠ

Takže je to strom číslo 1. Nejedná se o pařez, jedná se o stojící strom. Podívám se, jestli je to souch, není to souch. Čímž pádem je to přežívající kmen.

osoba

Zde se prováděl v minulosti výchovný zásah, prováděla se zde těžba a prostě /nesrozumitelné/ prostě odře stojící strom. Potom do té rány jdou i nějaké houbové patogeny, které narušují strukturu toho dřeva.

Daniel BURDA, redaktor

A to je tento případ? Jednoznačně.

osoba

Jo.

osoba

Pak nás zajímá, jestli kmen je rozdvojen do metru třiceti, jestli je to dvoják, což tady v tomhle případě není a zajímá mě, jak vypadá nahoře. Kolega se podívá z větší dálky, aby viděl, jestli ten, ta koruna probíhá v pořádku, jestli tam není třeba vrškový zlom, náhradní vrchol, nebo něco takového. Tady vidíme, že to je v pořádku, takže máme základní údaje.

Daniel BURDA, redaktor

Přesnost každého měření a skutečnost, že se provádí na 14 tisících místech v celém Česku, umožní lesníkům získat data, se kterými se bude dát do budoucna pracovat.

osoba

Teď se zeptám kolegů, kolik tam máte chlapi?

osoba

360.

osoba

362, takže se liším o 2 milimetry na 25 metrů, takže to je dobrá odchylka. A teď si vlastně zjistíme ...

Daniel BURDA, redaktor

Popis stromů je tak podrobný, že dva z pracovníků teď dokonce chodí pod korunou, aby zaznamenali její tvar.

osoba

Zaznamenávám takovej půdorys, minimálně 5 bodů, takže jeden, dva ...

Daniel BURDA, redaktor

Na místě se zkoumá i výskyt rostlin a jejich druhy, vlastnosti půdy, odumřelé dříví a podobně. Skupina tady tak zůstane ještě několik hodin. Pro Radiožurnál Daniel Burda, Vysočina.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě