Mladá fronta DNES
ČESKÉ ŠVÝCARSKO Vratička heřmánkolistá - tak se jmenuje nová nejvzácnější rostlinaNárodního parku České Švýcarsko. Z pomyslného žebříčku „sesadila” dosud nejvzácnější místní druh - všivce lesního, rostlinu s nafialovělými květy připomínající hluchavku.
Vratička je na Červeném seznamu kriticky ohrožených cévnatých rostlin České republiky a vyskytuje se u nás ještě vzácněji než všivec. Při nedávné botanické exkurzi do národního parku ji ale na kraji jednoho zdejšího bukového lesa objevil docent Vít Grulich z Masarykovy univerzity v Brně. „Byla to náhoda, chtěl studentům ukázat něco jiného zajímavého a při tom našel tuto ohroženou rostlinu,” popsal nečekaný nález mluvčí národního parku Tomáš Salov.
Velkou roli v objevu určitě sehrálo to, že botanici mají trénované oko a cit. Lépe rozeznávají vzácné rostliny od běžných. „My jsme se na to místo byli podívat a nikdo neuspěl, mezi všemi rostlinami jsme si vratičku heřmánkolistou museli nechat ukázat,” říká Salov s úsměvem a poukazem na to, že na místě objevu, které je pečlivě střeženo před vyzrazením, roste jen asi 15 až 20 exemplářů vratičky.
Její výskyt je vzácný v celé zemi, pár kousků rostě ještě v Krušných horách, Českém středohoří, Jeseníkách a na Šumavě. „Pro území Labských pískovců je to vůbec její první zaznamenaný výskyt,” říká Salov o rostlině, která patří mezi kapradiny a šíří se pomocí výtrusů.
Nejbližší známá lokalita jejího výskytu je u Krásné Lípy. Právě odtud se nejspíš do parku rozšířila. A protože roste na kyselých a chudých půdách, oblast pískovců by jí mohla vyhovovat. Správa parku proto bude nyní kontrolovat, jak se jí v této oblasti daří.
„Víme, kde je, tak se na ni čas od času podíváme a uvidíme, zda se bude rozšiřovat, nebo to je jen jednorázový výskyt a zase zmizí. Každopádně mydo toho nebudeme nijak zasahovat,” dodal Salov.