logo Silvarium tisk

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Situace v oblasti Ptačího potoka na Šumavě se dnes ráno vyostřila. Ekologičtí aktivisté, kteří brání Správě národního parku kácet stromy napadené kůrovcem v uvedené lokalitě, přivolali policii, protože se na místě objevilo několik dřevorubců. Ti ale nakonec zamířili do jiné zóny a ekologové poplach odvolali. Podle nich nemá vedení národního parku všechna náležitá povolení, aby mohlo nařídit likvidaci nemocných dřevin a právě v těchto chvílích kvůli tomu jedná Jaromír Bláha z Hnutí Duha s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou. Já zvu do vysílání vedoucího programu Lesy Hnutí Duha Jaromíra Kyzoura. Dobrý den.

Jaromír KYZOUR, vedoucí programu Lesy, Hnutí Duha

Dobrý den.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Co se tedy vlastně dnes ráno odehrálo u Ptačího potoka? Víte to?

Jaromír KYZOUR, vedoucí programu Lesy, Hnutí Duha

Hlídky, které máme u Ptačího potoka, zjistili, že se k tomu místu blíží skupina dřevorubců, ale oni pouze prošli kolem a zamířili do lokality, kde tedy ta blokáda neprobíhá.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Ředitel Stráský tvrdí, že kácet na Ptačím potoce může. Proč si myslíte, že by to bylo nelegální a proč tam aktivisté stále zůstávají?

Jaromír KYZOUR, vedoucí programu Lesy, Hnutí Duha

Sám náměstek ředitele správy parku pan Mánek dnes řekl, že to kácení na Šumavě vlastně se neobejde bez vzniku holin, což je zásah, ke kterému podle zákona o ochraně přírody potřebuje výjimku. Navíc ta lokalita, konkrétně Ptačí potok je místo, které je domovem vzácných živočichů jako například kriticky ohrožený tetřev nebo naše nejmenší sova kulíšek nejmenší a rovněž k zásahu nebo k rušení těchto živočichů potřebuje správa parku potřebnou výjimku. Na to jsme několikrát ředitele správy parku upozorňovali, byl na to upozorněn i stanoviskem ministerstva životního prostředí, přesto si ty výjimky nevyřídil a teprve dnes ráno zazněla zpráva, že tedy národní park o ty výjimky požádal, ale do této doby nebyly uděleny.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Jen na vysvětlenou. My jsme měli přislíbený rozhovor i se šéfem Národního parku Šumava s panem Janem Stráským. V této chvíli se snažíme o kontakt. Zatím to nevychází. Já se zeptám ještě vás. Ovšem to vedení národního parku a taky ministr životního prostředí Chalupa tvrdí, že šumavský park umírá právě kvůli kůrovci a že je potřeba zasáhnout i v té lokalitě Ptačího potoka, protože když se to teď neudělá, tak potom další tisíce stromů budou nakaženy a že je to nenávratná škoda. Tento argument neberete?

Jaromír KYZOUR, vedoucí programu Lesy, Hnutí Duha

Tak myslím si, že je to taková uměle, umělá živená panika kolem toho kůrovce na Šumavě. Je takovým zavedeným pravidlem v každém dobře spravovaném národním parku, že část toho území je ponechána samovolnému vývoji a ty, ten porost, který se nachází v oblasti Ptačího potoka, je opravdu, stejně jak jsem říkal, je to domov řady vzácných živočichů a ten zásah by to místo proměnil pouze v holinu. Navíc z hlediska i toho boje proti kůrovci tam docházelo k nesmyslným zásahům. Zjistili jsme například, že tam byly pokáceny i zdravé stromy nebo v případě loupání těch stojící stromů jsme viděli, že už ten kůrovec vylítal, takže ten zásah neměl žádný smysl a navíc je zde problém, že to území je ze tří stran prakticky obklopené těmi zásahovými zónami, které vymezil ministr Chalupa, takže ty zásahy tam opravdu to místo pouze promění v holinu, ale nijak tomu, aby se ten kůrovec dál šířil, ani nepřispějí.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Podle vás si příroda umí a může poradit sama.

Jaromír KYZOUR, vedoucí programu Lesy, Hnutí Duha

V těch nejvyšších částech Šumavy bezesporu. Ty kůrovcové gradace nebo zkrátka ty kalamity, k těm tam docházelo v posledních několika tisíci letech prakticky periodicky. Možná vlivem změny podnebí, anebo lidské zásahy minulosti se dnes opakují častěji, nejsme na to zvyklý. Nicméně z pylových analýz se dá dovodit, že na Šumavě ty velké kůrovcové gradace, kdy se ten kůrovec opravdu rozmnoží a ten les požírá na velkých plochách, tím docházelo opakovaně v minulosti ještě před příchodem člověka a vždycky se ten les z toho dokázal sám dostat a ta krajina zůstala zalesněná.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Ještě mi, pane Kyzoure, řekněte, kolik aktivistů je teď v lokalitě Ptačího potoka? Jak dlouho jste odhodláni vydržet?

Jaromír KYZOUR, vedoucí programu Lesy, Hnutí Duha

Dnes je na té lokalitě něco přes 20 milovníků Šumavy, kteří se pokoušejí tomu kácení zabránit a samozřejmě jsme připraveni nebo všichni ti lidé jsou připraveni tam vydržet do doby, než toto kácení bude na této lokalitě zastaveno.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Říká vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Kyzour. Já vám děkuji, na shledanou.

Jaromír KYZOUR, vedoucí programu Lesy, Hnutí Duha

Na shledanou.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Bohužel musím konstatovat, že během celého rozhovoru, který jste teď slyšeli, jsme se pokoušeli spojit i z dočasným ředitelem Národního parku Šumava Janem Stráským, který nám rozhovor přislíbil. Bohužel teď nevzal telefon.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě