Moderátor
V Krkonošském národním parku pokračuje rozsáhlá rekonstrukce více než 6500 hektarů horského lesa. Cílem obnovy zhruba 23% chráněného území je zejména náprava neuvážených těžebních a pěstebních postupů z minulosti. Celkové náklady se odhadují na více než 80 milionů korun. Část poskytne Evropská unie. Více k tématu Eliška Pilařová.
Eliška PILAŘOVÁ, redaktorka
Teprve po roce 1994 začala v krkonošských lesích hospodařit Správa národního parku. Ta usiluje o změnu druhové, věkové i prostorové skladby, zvláště v uměle vysázených mladých porostech z období holosečných i místních těžen. Dřevinou téměř výhradně vysazovanou byl tehdy smrk, navíc nevhodného genetického původu. Součástí obnovy lesů je i budování přehrážek namísto někdejšího odvodňování. Práce jsou hotovy zhruba na 1300 hektarech. Na Harrachovsku se o jejich postupu dnes přesvědčil i náměstek ředitele správy parku Jakub Kašpar.
Jakub KAŠPAR, náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku
Já jsem se byl dnes podívat na Mrtvém vrchu a na Jakšíně, tam je možné vidět všechny součásti toho projektu i nové přehrážky, jak okamžitě začínají fungovat a voda, která by jinak odtekla do údolí, zůstává přímo na těch hřebenech. A zároveň je tam vidět prořeďování těch umělých porostů, které tam byly vysázeny v 70. a 80. letech. My tam postupně eliminujeme druhy, které nepatří do těch nadmořských výšek a nebo i do Krkonoš a dáváme tím šanci dřevinám, jako je buk, javor nebo jedle.