logo Silvarium tisk

Jihlava – V Jihlavě vznikne první centrální kotelna na biomasu. Novými technologiemi bude do konce roku nahrazeno dosluhující zařízení na spalování plynu v lokalitě U Hřbitova. Bude to stát 45 milionů korun, řekl jednatel společnosti Jihlavské kotelny Vladimír Nedvěd. K vytápění Jihlavy se zatím používá jen zemní plyn.

Spalováním dřevních zbytků i slámy se už na Vysočině centrálně vyrábí teplo pro domácnosti v Třebíči, Pelhřimově, Bystřici nad Pernštejnem a v Nové Cerekvi. V jihlavské kotelně na biomasu se bude pálit dřevní štěpka. Teplo se tak bude vyrábět pro 1 500 bytů a pro dalších asi 70 000 metrů čtverečních nebytových ploch. Topení biomasou by podle jednatele mělo pomoci stabilizovat ceny pro zákazníky při zdražování plynu, k němuž dochází i v současné době.

„Je předpoklad, že cena štěpky bude mít příznivější vývoj a nebude podléhat takovým výkyvům,” vysvětlil Nedvěd. Cena plynu však bude pro Jihlavany rozhodující i po spuštění modernizované kotelny, protože její dodávky dokážou pokrýt jen malou část potřeb města. Kotelna na biomasu bude mít instalovaný výkon tři megawatty (MW), společnost provozuje zařízení s celkovým výkonem 75MW.

Další velké kotelny v Jihlavě se však na biomasu předělávat nebudou. „Jsou v centru města nebo v bytové zástavbě, kde není možno vybudovat ani minimální úložiště toho paliva,” zdůvodnil jednatel. Místo na sklad je právě jen v lokalitě U Hřbitova; vznikne tam hala, která pojme zásoby dřevní hmoty na 11 dní. Štěpku bude dovážet jihlavský výrobce dřevotřískových desek, Kronospan.

Jihlavské kotelny zásobují teplem a teplou vodou celkem 9 500 bytů a další budovy, které mají 100 000 metrů čtverečních ploch. Kotelny vlastní rakouská firma Steirische Gas-Wärme spolu s městem Jihlava.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě