Teplicko
MARTIN KOŠŤÁL
Kloubnatka napadla smrk pichlavý. Poškozených stromů přibývá geometrickou řadou
Teplicko -Vhorách se kácí ve velkém. Deník na to upozornili čtenáři. Zjistili jsme proč se tak děje.
„V měsíci srpnu 2010 byly na Krušných horách zahájeny práce spojené s rekonstrukcemi porostů náhradních dřevin,” řekl krajský ředitel Lesy ČR Radek Braum.
Část lesů v Krušných horách zejména se to týká smrku pichlavého je napadaných kloubnatkou smrkovou. Výsledek její „práce” vypadá jako nádor. Obalí pupen a zamezí růstu jehličí.
„Lesní ochranná služba potvrdila naše obavy ohledně vývoje houby kloubnatky smrkové, která ohrožuje především porosty smrku pichlavého (SMP). Situace se dál zhoršuje, poškozených jedinců stále přibývá,” řekl krajský ředitel Lesy ČR Radek Braum a jedním dechem dodal: „I z těchto důvodů jsme přistoupili k poměrně razantnímu zásahu v těchto poškozených porostech (v některých lokalitách zároveň řešíme i rekonstrukce borovice kleče), kde chceme výsadbou smrku ztepilého, buku, jeřábu a dalších listnatých dřevin obnovit biomeliorační druhovou skladbu dřevin.”
Lesy ČR ho mají v plánu rekonstruovat standardně, ale když se do něho pustí kloubnatka, tak se to musí stihnout do 3 až 5 let.
„V případě, že je smrk napadený kloubnatkou smrkovou, tak odumírá. Houba napadá pupeny a neraší nové jehličí. V takovém případě musí smrk pryč z lesa,” sdělil Radek Braum z Krajského ředitelství lesů ČR.
Smrk pichlavý byl dovezen ze Severní Ameriky. Kloubnatka, která ho ničí není žádnou novinkou.
Co ovzduší?
V přírodě se vyskytuje roky. Paradoxně její expanzi zřejmě nahrává lepší stav ovzduší.
Ve vzduchu už není tolik síry a jiných škodlivých látek, a to jí vyhovuje.
„Úbytek síry v ovzduší může mít pozitivní vliv na šíření kloubnatky. Vědecky prokázáno to ovšem není,” upozorňuje Braum.
Náklady na obnovu jednoho hektaru takto napadeného lesa se pohybují ve výši 150 - 200 tisíců korun.