15.6.2011
Zemědělství
Porovnáte-li fotografie naší vlasti z doby monarchie se snímky současnými, je příjemným zjištěním, že zjevně přibylo lesů. Údaje z nedávné doby hovoří dokonce o desetiprocentním přírůstku lesů oproti období první republiky. Podle údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat) pokrývají lesy v EU 40 procent půdy, v ČR je to 34 procent.
Nejzalesněnějšími zeměmi „sedmadvacítky” jsou Finsko se 77 procenty lesů a Švédsko, jehož rozlohu pokrývají lesy z 76 procent. Území Slovinska zabírá 63 procent lesního porostu, Lotyšsko a Španělsko jsou zalesněné z 56 respektive 55 procent.
Česká republika je na tom s lesy o dost lépe než třeba středomořský ostrov Malta, kde lesnaté nebo stromy osázené plochy nedosahují ani 0,5 procenta rozlohy. Nizozemsko má 11 procent lesů, Irsko a Velká Británie shodně 12 procent.
V Evropě přibývá lesů i navzdory požárům (například katastrofa v Řecku v létě 2007 proměnila v popel 150 tisíc hektarů lesa), výstavbě, těžbě dřeva a ekologickým problémům. Od počátku 90. let do roku 2007 se rozloha evropských lesů zvýšila o 13 milionů hektarů a už tehdy byla větší než jedna miliarda hektarů.
Srovnání české krajiny na fotografiích s odstupem desítek let
Pohledy na českou krajinu převzaté ze zápisníku Pavla Kotrly. Pořízení obou fotografií dělí několik desítek let a je na nich patrná změna ve prospěch lesního porostu. Je však také třeba přiznat, že existují podobné záběry Krušných či Jizerských hor, které ukazují, že plné ozdravení lesů ještě další desítky let potrvá
Lesy se obnovují rychleji, než se vytěžují
Evropa je také jediným světadílem, kde se i přes těžbu dřeva daří lesy obnovovat – těží se jen mezi 60 až 70 procenty ročního přírůstku. Lesy dnes pokrývají 44 procent rozlohy Evropy, avšak je třeba připomenout, že velká většina z nich se rozkládá v evropské části Ruska. Z celkové zalesněné plochy na naší planetě patří Evropě čtvrtina.
Evropa věnuje ochraně lesů velkou pozornost, téměř 12 % lesní plochy si zachovalo původní ekologickou a krajinnou rozmanitost. Více než 1,6 milionů hektarů slouží jako lesní rezervace, velké plochy chráněných lesů jsou v severní a východní Evropě a udržují se pro svojí biologickou rozmanitost. Přes 60 procent evropských lesů se obnovuje přirozenou regenerací. Obnova třiceti procent lesů v Evropě se zajišťuje sázením.