logo Silvarium tisk

Na území ČR se poprvé vyskytla choroba vinné révy zlaté žloutnutí. Dnes to ČTK sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Iva Kršková. Podle ní jde o tři místa na jižní Moravě, přesné lokality ale odmítla upřesnit.

„Tato nejvýznamnější karanténní choroba révy vinné se do ČR rozšířila patrně z Rakouska. Vzhledem k tomu, že původce zlatého žloutnutí je karanténním škodlivým organismem, připravuje ÚKZÚZ nařízení mimořádných rostlinolékařských opatření s cílem likvidovat ohniska výskytu a zabránit dalšímu šíření choroby,“ uvedla mluvčí.

Choroba ale podle ní není nebezpečná pro lidi ani zvířata, napadá pouze révu vinnou a některé volně rostoucí byliny a dřeviny. „Nepředstavuje tak pro veřejnost žádné riziko. ÚKZÚZ konkrétní lokality s výskytem karanténních škodlivých organismů rostlin nezveřejňuje, vede s dotčenými vlastníky nebo uživateli pozemků individuální správní řízení o nařízení mimořádných rostlinolékařských opatřeních, která vyloučí další šíření patogena na jiné pozemky. Toto řízení není veřejné,“ doplnila na dotaz ČTK.

V jednom případě byla potvrzená bakterie (tzv. fytoplazma) na vinici, v dalších dvou lokalitách šlo o výskyt na plevelu. „Následný vymezovací průzkum ÚKZÚZ ve vegetační sezoně 2022 teprve ověří rozsah napadení. Věříme však, že jsme zachytili první ohniska výskytu choroby na našem území, nepředpokládáme tedy velký rozsah napadení. Likvidovány budou v takovém případě jednotlivé napadené rostliny, nikoliv celé vinice,“ doplnila.

Příznaky jako je žloutnutí listů s můžou buď objevit po celém keři nebo pouze na některých výhonech. V některých letech intenzita příznaků klesá, nemusí se vůbec projevit. „Kromě patologických změn na listech dochází k usychání a opadu květenství. Hrozny se buď nevyvíjejí, nebo předčasně vadnou nebo zasychají. Méně postižené bobule se dříve vybarvují, mají nižší cukernatost a vyšší obsah kyselin. Náchylné odrůdy po dvou až třech letech od napadení odumírají,“ uvedla. Rozsah výskytu choroby podle ní není znám, ale v Rakousku se vyskytuje od roku 2009. Dále pak je známý z vinařsky vyspělých zemí jako je Itálie, Francie, Chorvatsko nebo Slovinsku. „Výnosy se mohou dramaticky snižovat, snižuje se vitalita rostlin i kvalita vína, neboť hrozny napadených rostlin mají vysoký obsah kyselin a nízký obsah cukru. V případě, že se neprovádí ošetřování proti přenašečům, se počet napadených rostlin může zvýšit každoročně desetkrát a může brzy dosáhnout 80 až 100 procent,“ uzavřela.

V okolí zjištěné choroby, tzv. zamořené zóně, což je dotčená vinice a přilehlé 50metrové okolí, bude nařízená likvidace pozitivně testovaných rostlin, pravidelné zjišťování přenašeče choroby kříska révového a ošetření vinné révy proti němu.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě