Roman FOJTA, moderátor
V České republice roste zájem o dřevo. Lidé ho využívají nejčastěji jako palivo. Místo toho, aby si ho kupovali, raději si ho sami jezdí těžit do lesů. Někteří správci totiž nabízejí samovýrobu dřeva, která je zhruba o polovinu levnější než je běžný nákup.
Lea BĚLINOVÁ, redaktorka
Dřevo, jedna z nejžádanějších surovin používaných jako palivo na topení. Cena za kubík se pohybuje kolem 1 tisíce korun. Ne každému se ale chce platit tolik peněz. Ti, kteří chtějí ušetřit, využívají takzvanou samovýrobu. Pro tu se rozhodl i Dan Ašenbrener z Karlovarska.
Dan AŠENBERENER, obyvatel Karlovarska
Přijde to řádově o polovinu levněji.
Lea BĚLINOVÁ, redaktorka
Samovýroba dřeva se mnohým lidem vyplatí i přestože je fyzicky dost náročná. Musí se totiž vydat do lesa, kde si dřevo sami nařežou, naloží a odvezou. Tuhle možnost po dohodě nabízí třeba Lesy České republiky.
Zbyněk BOUBLÍK, mluvčí Lesy ČR
Především se ta samovýroba hodí do porostu, kde probíhá takzvaná výchova lesa. To znamená, že například v mladém lese se uvolňují ty méně odolné těm zdravým jedincům.
Lea BĚLINOVÁ, redaktorka
Ne všude je ale samovýroba možná. Například Lázeňské lesy v Karlových Varech ji povolují jen ve výjimečných případech.
Evžen KREJČÍ, ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary
Neděláme to zcela běžně, a to pouze v těch místech, kde jsou pro nás třeba ekonomicky nevýhodné nebo v těch okrajových částech.
Lea BĚLINOVÁ, redaktorka
Lidé často zapomínají, jak se v lese mají chovat a kromě padlých nebo poškozených stromů poničí i ty zdravé a to i přesto, že takové dřevo jim není nic platné.
Dan AŠENBERENER, obyvatel Karlovarska
V podstatě nemá cenu kácet živý strom, protože pak dlouho schne, nedá se s ním topit hned.
Lea BĚLINOVÁ, redaktorka
A proto by lidé neměli zapomínat ani na vlastní bezpečnost. Ochranné oblečení s bezpečnostní přilbou by mělo být samozřejmostí. Lea Bělinová, televize Prima.