RADEK PLAVECKÝ
Vojenský újezd Brdy se dělí. Na schůzce na konci minulého týdne se zástupci ministerstva obrany, které vojenský prostor pozvolna vyklízí, ministerstva životního prostředí, které by tu mělo vyhlásit chráněnou krajinnou oblast (CHKO), a také zástupci Středočeského a Plzeňského kraje a dotčených obcí shodli, že by se újezd Brdy měl katastrálně rozdělit podle hranic obcí z roku 1949.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) kromě toho představilo plán vyhlásit CHKO nejen na území vojenského újezdu, ale také na dalším civilním území, které na vojenský prostor navazuje. Dotklo by se hlavně obcí na severovýchodě Brd, například Ohrazenic, Felbabky a Křešína, a na jihozápadě hlavně Borovna, Míšova, Rožmitálu pod Třemšínem, Věšína či Hvožďan.
„Vedl nás k tomu odborný podklad Agentury pro ochranu přírody a krajiny. Vojenský újezd na své ploše totiž nezahrnuje všechny reprezentativní a hodnotné části Brdské vrchoviny, které by CHKO měla jako celek mít,” vysvětlila mluvčí MŽP Michaela Jendeková.
Doplnila, že s vyhlášením CHKO musí souhlasit většina samospráv. Některé obce však naopak navrhovaly, aby se území rozdělilo a byly vyhlášené jen přírodní parky. To je nejspíš pro většinu dotčených nepřijatelné.
„Ministerstvo obrany nadále preferuje vznik CHKO a pracujeme s variantou kopírující stávající hranice újezdu,” uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. S rozdrobením území Brdů zásadně nesouhlasí vedení Středočeského kraje.
„Trváme na tom, aby vznikla jedna celistvá CHKO na území kraje,” potvrdil hejtman David Rath (ČSSD). Podle jeho náměstka pro životní prostředí Miloše Petery (ČSSD) se bude ještě debatovat o hranicích CHKO mimo stávají újezd.
„Bezpodmínečně ale navrhujeme, aby dnem zániku vojenského újezdu již bylo vyhlášeno CHKO alespoň v hranicích vojenského újezdu. Rozšíření nezamítáme,” dodal Petera.
Podle vyjádření kraje by nižší stupeň ochrany, tedy přírodní parky, mohly ze zákona vyhlašovat právě krajské samosprávy, ale až po převzetí správy nad daným územím.