Do finále udělování cen Ropák za antiekologický čin roku se letos dostal hejtman Jiří Zimola (ČSSD) a ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský.
Hejtman Zimola se mezi dvanácti finalisty ankety ocitl proto, že minulý rok prosadil schválení Zásad územního rozvoje kraje s kontroverzními stavbami na území Národního parku Šumava a ředitel Jan Stráský zcela destabilizoval poslání a význam parku a rozhodoval bez ohledu na zákony, včetně kácení stromů kolem Ptačího potoka.
Výsledky ankety budou zveřejněny zítra v 11 hodin.
„Hejtman Zimola je už matadorem ankety o Ropáka, neboť předloni byl čtvrtý a loni třetí. V krajském územním plánu totiž podporuje ekologicky nepřijatelné stavby jako je lanovka na vrch Hraničník, rozšíření silnice z Nové Pece na Zadní Zvonkovou, nové golfové hřiště v obci Stožec, výstavbu lyžařského areálu na Špičáku či sjezdovky na Boubíně,” vysvětlil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země.
Podle něho je ale letošním horkým kandidátem ankety ředitel Správy Národního parku a CHKO Šumava Jan Stráský, který zcela svérázným pojetím ochrany přírody a vnímáním cílů parku, popírá přírodní i lidské zákony.
Ekologové z Hnutí Duha se naposledy kritizovali používání pesticidů v šumavském parku, kterými lesníci hubili kůrovce. Podle nich to škodí hmyzu a některým druhům ptáků. Pavel Pechoušek, mluvčí šumavského parku, však aktivisty ubezpečil, že žádná studie neprokázala, že chemie škodí dalším živočichům. Ekologické organizace ale hlavně protestují proti kácení stromů v parku, které vedení povolují jako boj s kůrovcem.
O vítězích anket Ropák a Zelená perla rozhodují členové komise, která má nyní 116 členů. Do ankety Ropák 2011 bylo nominováno 24 kandidátů.
„Nejvíce finalistů je z Ústeckého kraje, za který může Ropáka získat ministr životního prostředí a poslanec za ODS Tomáš Chalupa, ekolog Tomáš Šikula a hejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová,” dodal Patrik.